Holdingi şeyh batırmış

Halktan milyonlarca avro topladıktan sonra batan 'yeşil sermayeli' Sayha Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erol Doğru, suçu şimdi hayatta olmayan Konyalı bir şeyhe attı.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Halktan izinsiz para toplayan yeşil sermaye şirketlerinden Sayha Holding'in yönetim kurulu başkanı Mehmet Erol Doğru, TBMM Araştırma Komisyonu'nda şimdi hayatta olmayan Konyalı bir şeyhi şikâyet etti: "Holdinge sızıp, şirketlerimizi ele geçirmeye kalkıştı." AKP Konya Milletvekili Kerim Özkul ise bu sözleri destekledi: "O süreçte (İslami holdinglerden) şeyh de sebeplendi, mürit de, siyaset de, yargı da sebeplendi."
Halktan, kendi ifadesiyle 100 milyon avro topladığı halde bütün şirketleri batan holdingin elinde sadece bir kaplıca tesisi kalan Erol Doğru, süper döviz hesabı adı altında yurtdışındaki işçilerden para toplayan dönemin başbakanı Necmettin Erbakan hükümetine, işçilerin parasını 'ehil' insanlara vermedikleri eleştirisinde bulundu. TBMM'de kurulan yeşil sermaye araştırma komisyonu zaman zaman ilginç diyaloglara sahne oluyor. Komisyon tutanaklarına göre bunlardan biri de, geçtiğimiz günlerde Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce beşer yıl hapis ve 100'er bin YTL para cezasına çarptırılan Sayha Holding yöneticilerinin dinlenmesi sırasında yaşandı.
Komisyon üyelerinin ısrarlı soruları üzerine 18 bin 112 kişiden yaklaşık 200 milyon mark, yani 100 milyon avro topladığını söyleyen Erol Doğru, toplanan bu kadar paraya karşılık kurulan şirketlerden biri hariç hiçbirinin şu an faal durumda olmadığını, devlete de 3 milyon YTL vergi ve SSK primi borcu bulunduğunu, ellerinde sadece bir kaplıca tesisi kaldığını anlattı. Doğru, kuruluşunda görev aldığı şirketin yönetiminden 11 ay uzakta kaldığı sırada holdingin iflasa sürüklendiğini savunurken, neden 11 ay uzakta kaldığıyla ilgili sorular üzerine ortaya bir 'şeyh'in çıkarak şirketlerini ele geçirmeye çalıştığını, kendisi yurtdışındayken yönetim kurulu üyelerinin toplanarak kendisini başkanlıktan uzaklaştırdıklarını söyledi.
Bunun üzerine CHP Konya Milletvekili Nezir Büyükcengiz, "Sizin bu ortaklıklarınız, para toplamalarınız, şirketlerinizin kuruluşu herhangi bir tarikatla mı ilgiliydi ki böyle bir şeyh ortaya çıktı? Bir şeyhten bir şeyhe geçiş mücadelesi mi yaşandı" diye sordu. Erol Doğru ise "Bu şirketlere kimler sızmadı ki efendim. Sadece o değil... Biz mafyanın şirket kurduğunu, illegal yahut da sözünü edemeyeceğimiz bazı insanların şirket kurduklarını biliyoruz" yanıtını verdi.
Sayha Holding'in patronu Doğru'nun açıklamalarını destekleyen AKP Konya Milletvekili Kerim Özkul ise, "Canım o süreçte şeyh de sebeplendi, mürit de sebeplendi, siyasi de sebeplendi, yargısı da sebeplendi" diye konuştu. Doğru, ısrarlı sorular üzerine söz konusu şeyhin adının Hasan Altuğlu olduğunu ve 2000 yılında da vefat ettiğini söyledi.
'Suçlu, parayı yatıran'
Halktan topladığı 100 milyon avroyu batıran Erol Doğru, yaşanan yanlışlardan kendisine para yatıranları sorumlu tutarak şöyle konuştu: "Para yatıranlar suçlu, çünkü biz 1997'ye kadar gittiğimiz dönemlerde insanlar bize şu soruları sorarlardı: Yatırımınız ne, ne iş yapıyorsunuz, neler yaptınız. Ama 1997'den sonra insanlar tek şey sormaya başladılar: Ne kadar kâr vereceksiniz? Holdingleri birbirleriyle vuruşturmaya kalktılar. Yani para yatıran insan, gerçek anlamda araştırma yapmadan, sadece yüksek kâr vaadi istedi. Dolayısıyla burada suçlu sadece biz değiliz."
Holding gitti, yine de 'ehil benim' dedi
Milletvekillerinin sorusu üzerine şu an holdinginde sadece 200 kişi çalıştığını belirten Sayha Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erol Doğru, dönemin başbakanı Necmettin Erbakan'ın yurtdışındaki işçilerden süper döviz hesabıyla topladığı parayı ehil ellerde değerlendiremediğini söyledi. Doğru, "Keşke, ne olur, o gün sayın Erbakan başarılı olmuş insanların önünü açsaydı da, bunlar ehil ellerde ve gerekli kontroller yapıldıktan sonra devam etseydi de, bir hükümetin başaramadığını bu insanlar başarsaydı" diye konuştu.
Sayha'nın patronu Mehmet Erol Doğru'nun bu sözleri AKP'li komisyon başkanı Telat Karapınar'ı da çileden çıkardı. "Ehil eller kim" diye soran Karapınar, uluslararası kriterlere göre bir işçiye istihdam sağlamak için gerekli yatırım tutarının 50 bin dolar olduğuna, Sayha Holding'de ise 100 milyon avroya karşılık sadece 200 işçi çalıştığına dikkati çekti.