'Holdingzede' gurbetçiler eylemde

Avrupa Türk Kültür Dernekleri Birliği üyeleri, yurtdışındaki Türklerden holdingler aracılığıyla para toplanmasından doğan mağduriyetin giderilmesini istedi.

ANKARA - Avrupa Türk Kültür Dernekleri Birliği üyeleri, yurtdışındaki Türklerden holdingler aracılığıyla para toplanmasından doğan mağduriyetin giderilmesini istedi. Birlik üyeleri, ellerindeki çeşitli döviz ve pankartlarla Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda toplanarak eylem yaptı.
Avrupa Türk Kültür Dernekleri Birliği Genel Başkanı Recep Yıldırım, burada yaptığı konuşmada Türkiye'deki hükümetlerin yıllardır Avrupa'daki Türklere sahip çıkmadıklarını söyledi. 'Yüzyılın soygunu' olarak nitelendirdiği holdingler aracılığıyla para toplanması sorununun çözümünde de sınıfta kalındığını savunan Yıldırım, "Ülkemizin kalkınmasına yardım edelim" diyerek para toplayanların, bir süre sonra "Zarar ettik kusura bakmayın" deyip insanların alın terine el koyduklarını belirtti.
'Siyasi endişeyi bırakın'
"Daha önce holdinglere çanta çanta para toplayan milletvekilleri bugün holdingzedeleri unutmuştur" diyen Yıldırım, siyasi endişelerin bir yana bırakılmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Yıldırım, "Devletten para talep etmiyoruz. Bu soygunun durdurulmasını, soygunculardan hesap sorulmasını bekliyoruz. Türk devleti güçsüz değil. Bu meseleyi çözecek güçte" diye konuştu. Bu arada, okuduğu şiirle birikimlerinin çeşitli holdingler tarafından heba edildiğini anlatan bir gurbetçi, sorunlarının çözümü için Almanya Başbakanı Angela Merkel'den yardım talep etti.