Hollanda'dan Onur Air'e tazminat yok

Hollanda hükümeti, özel Türk havayolu şirketlerinden Onur Air için geçen ay alınan yasaklama kararı dolayısıyla bu kuruluşa tazminat ödemeyeceğini açıkladı.

AMSTERDAM - Hollanda hükümeti, özel Türk havayolu şirketlerinden Onur Air için geçen ay alınan yasaklama kararı dolayısıyla bu kuruluşa tazminat ödemeyeceğini açıkladı. Ulaştırma Bakanlığı Devlet Sekreteri Schultz van Haegen, Onur Air'in yasaklama nedeniyle uğradığı zarardan bakanlığının sorumlu olmadığını savundu. Haegen yaptığı açıklamada, zararın tazmin edilmesini kesinlikle düşünmediklerini söyledi.
Onur Havayolları, uçaklarda önemli arıza görülmeksizin, haksız yere karar alındığını öne sürerek, yasaklama ile ortaya çıkan tazminatın ödenmesi amacıyla Ulaştırma Bakanlığı'na ültimatom vermişti. Bakanlığın, uçaklarda ciddi bir arıza olmaksızın yasaklama kararı verdiğini öne süren Onur Air'in talebi ve yasaklama kararındaki idari sorumluluğun kimde olduğuna ilişkin, gelecek ay sonunda toplanacak bağımsız bir komisyonun karar vermesi bekleniyor.