'Home Office' uygulamasına mevzuat engeli

'Home Office' uygulamasına mevzuat engeli
'Home Office' uygulamasına mevzuat engeli
Son yıllarda çalışan maliyetlerini düşürmek isteyen firmaların gözdesi olan 'home-office' ya da evden çalışma uygulaması kamuda 'mevzuat' engeline takıldı.
Haber: ENİS TAYMAN / Arşivi

Yalova Belediyesi, büyük umutla başladığı Zamandan ve Mekândan Bağımsız Kamu Yönetim Sistemi (ZAMBAK) adlı proje kapsamında 10 personeli uzaktan çalıştırmaya başladı. Ancak yasal engeller yüzünden bu personel sayısı arttırılamadı. Sendikaların da karşı çıktığı uygulamayı hayata geçiren Belediye Başkanı Yakup Koçal, bu konuda acilen bir düzenleme yapılmasını isterken bürokratlara da çağrı yaparak “Gelin bizim sistemimizi inceleyin yasayı ona göre düzenleyin” dedi.
Yalova Belediyesi başlattığı ZAMBAK projesiyle bir süre önce personeline ‘uzaktan çalışma’ yani işe gelmeden bilgisayarla çalışma olanağı sundu. Kısaca kamu binası dışında çalışmayı hedefleyen proje, belediye yöneticilerine göre işlerin daha hızlı, verimli ve ekonomik yapılmasına yardım edecekti. Belediye Başkanı Yakup B. Koçal projeyi şöyle anlattı: “Torpili, ayrımcılığı, partizancılığı, rüşveti tamamen ortadan kaldıracak ve kamuda büyük bir değişime neden olacak yeni yönetim sistemimiz, gelecekte çalışma hayatına yön verecek bir sistemdir. Zamandan ve mekândan bağımsız yönetim anlayışımızla; personelimizin bir kısmı, belediye binasına gelmesine gerek kalmadan bilgisayar üzerinden 24 saat üretebilir hale geldi.” 

Ne var ki, büyük umutla başlanan projede belediye yetkililerinin önüne yasal engeller çıktı. Çünkü konuyla ilgili yasal bir düzenleme yok. Koçal’a göre işin ucunda yasalar nezdinde suçlu duruma düşmek de var: “Tabi olduğumuz yasalar personelin işe gelerek 08.00-17.00 çalışmasını gerektiriyor. Biz projeyi her şeye rağmen hayata geçirdik ama yasal engeli var. Bu nedenle 600 personelin yüzde 70’ini bu şekilde çalıştırma hedefimizin gerçekleşi mümkün görünmüyor. Müfettiş gelip de ‘sen hangi hakla bu personeli 08.00-17.00 mantığının dışında çalıştırıyorsun?’ diye sorarsa suçlu konuma düşeriz. Bu nedenle çalışan sayısını arttırmadık.” Başbakan, bakanlar ve milletvekillerine bu sistemi anlatan mektuplar gönderdiklerini belirten Koçal, “Ben partisiz bir adamım. Siyasi bir arkam yok. Bu yüzden herkesten destek bekliyorum. Yasa yazmak, belediye personelinin yapabileceği bir çalışma değil. Ama biz pratiğini yapıyoruz. Bürokratlar bize bakarak yasa yazabilir diye düşünüyorum” diyerek siyasilere de çağrı yaptı. 

Sendikalar tepkili 
Sendikalar ise uygulamaya tepkili. KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, uygulamayı, “mevzuatı hazırlanmadan bu şeklide çalışmak iş güvencesi sıkıntısı yaratabilir” diye eleştirirken ZAMBAK’ın çalışma yaşamını zorlayabileceğine işaret etti ve “Başlangıçta hoş gibi duruyor ama mesai kavramını ortadan kaldırıp 24 saat çalışmanın önünü açabilir. Keza esnek çalışma tartışmalarına da kurban gidebilir. Bu yüzden yasal mevzuatı hazırlanmadan böyle bir uygulamaya geçilmesine taraftar değiliz” diye konuştu. Türk Kamu-Sen’e bağlı Türk Yerel Hizmet-Sen Başkanı İlhan Koyuncu ise “Sağlıklı bulmuyoruz. İktidar ve yandaşlarına kıyak çekmek amacıyla yapılmış bir uygulamadır. Çalışanların performansını düşürür” dedi.
Belediye Başkanı Koçal ise sendikaların eleştirilerini haksız bulduğunu belirterek şunları söyledi: “Kim ne katma değer üretebiliyor tespit edebiliyoruz. Biz memur arkadaşlarla sosyal denge sözleşmesi yaptık.”

‘Az sonra spora gideceğim’
Serpil İlgin İnsan Kaynakları Eğitim Müdürlüğü’ndeki işini 1.5 aydan bu yana “uzaktan” yürütüyor. İş yükünün değişmediğini ifade eden İlgin, “Ben kızımla yaşıyorum. Acil olmadığı müddetçe kızım uyuduktan sonra çalışmayı tercih ediyorum. Gündüzleri de kendime ayırıyorum. Az sonra spor salonuna gideceğim” diye konuşuyor.

bigPara.com