Hong Kong'da susuz mesai

Hong Kong'da bugün kapılarını açacak olan Disneyland, elemanlarıyla şimdiden karşı karşıya geldi. İşçilerin saçlarını uzatmalarını, boyamalarını ve müşterilerin önünde su içmelerini yasaklayan Disneyland yönetimi, protestoyla karşılaştı.

HONG KONG - Hong Kong'da bugün kapılarını açacak olan Disneyland, elemanlarıyla şimdiden karşı karşıya geldi. İşçilerin saçlarını uzatmalarını, boyamalarını ve müşterilerin önünde su içmelerini yasaklayan Disneyland yönetimi, protestoyla karşılaştı. Her dört saatte bir 15 dakikalık aralar vererek çalışacak olan işçiler, ancak bu sırada su içebilecekler.
Sıcak havasıyla ünlü olan Hong Kong'da böyle bir kuralın uygulanmak istenmesi sert tepkilere yol açarken işçiler, Disney'in insan haklarına saygılı olmasını istiyor. Günde 30 bin ziyaretçi bekleyen Hong Kong Disneylandı'ndaki işçiler, ABD'deki eğlence parklarında çalışanların, iki saatte bir mola verdiğini de hatırlatıyor.
Elemanların tepki duyduğu diğer konular ise uzun ve boyalı saçın yasaklanması, havanın sıcaklığına rağmen kadın çalışanların külotlu çorap giyme zorunluluğu... Kadın elemanlar için pantolon yasağı da var. Disneyland, günde 11-12 saat, yağmur, sıcak demeden çalışacak işçilerin sağlık koşullarını umursamamakla suçlanıyor.