Horoz karası şişeye girdi

Horoz karası şişeye girdi
Horoz karası şişeye girdi
Anadolu'nun dört bir yanında şarap üreticileri binlerce yıldır yetişen üzümleri yeniden keşfediyor. Bu kervana son olarak Elazığ bölgesinin Horoz Karası üzümü katıldı.
Haber: SEVDA YÜZBAŞIOĞLU / Arşivi

Emir, Narince, Bornova Misketi, Horoz Karası, Kabarcık, Dökülgen ve nicesi... Türkiye ’de son yıllarda atılım yapan şarap üretimi sayesinde Anadolu’nun üzümleri yeniden keşfediliyor. Son keşfedilen üzüm ‘Horoz Karası’ oldu. Bu üzümle ürettiği ‘Hastek Ağın’ isimli yeni ürününü piyasaya süren Elazığlı Aşır Şimşek firması da bu kervana katıldı.
Türkiye’de şarabın amiral gemisi üzümler kırmızı şarapta Boğazkere, Öküzgözü, Kalecik Karası. Beyaz şarapta ise Narince ve Emir... Ancak 800’e yakın üzüm çeşidinin olduğu bilinen Anadolu, üzümlerinin değerini giderek daha iyi anlamaya başlıyor. 

Üretici Ar-Ge’sini konuşturuyor 
Türkiye Şarap Platformu Başkanı Taner Öğütoğlu bu trendin giderek artacağını belirterek şunları söylüyor: “Türkiye’de şarapçılık son 20 yıldır gelişiyor. Artan turizm rakamları ve şarapçılığa verilen önem arttıkça küçük üretici de pazara yenilikle giriyor, Ar-Ge’sini konuşturuyor. Bir köye gidiyorsunuz dünyada hiçbir yerde olmayan üzüm görüyorsunuz. 

Uluslararası şarapçılık piyasasında Chardonnay üzümünden üretilmiş şarabı her yerde içersiniz. Bizim ise kimsenin bilmediği üzümlerimiz var. Pazar büyüdükçe diğerleri de gün yüzüne çıkacak.”
Turizm ve şarap bilinci geliştikçe küçük üreticiye de gün doğacağını kaydeden Öğütoğlu, “ Almanya ve birçok AB ülkesinde 30 yıl önce şarap içilmezdi. Bizde de durum farklı değildi. Sonra çok hızlı gelişti. Turizm ve sağlıklı tüketimi arttırırsak yeni üreticiler için de potansiyel artacak” diyor. 

Malatyalı işadamı Hacı Akpınar da sadece Arapgir Köyü’nde yetişen Karaoğlan üzümlerinden ürettiği şaraplarla piyasada. Akpınar, 2.5 milyon liralık yatırımla kurduğu fabrikasında Fransız Şarap Uzmanı Jean-Luc Colin’in danışmanlığında üretim yapıyor. Akpınar, “Karaoğlan üzümü dalından koptuktan sonra 3 ay tazeliğini korur. Fidesini babam almış, yetiştirmiş. Burada yetişen 300 ton üzümün yüzde 80’i Karaoğlan. Türkiye’de şaraba olan ilgi arttıkça, yeni üzümler de gün yüzüne çıkacak” diyor.

800’den fazla üzüm çeşidi var 
Kalecik Karası: Adını Orta Anadolu’da Ankara ’nın Kalecik ilçesinden alıyor.
Adakarası: Avşa Adası, Erdek ve Balıkesir’de yetiştiriliyor.
Dökülgen: Dolgun etli ve çok sulu. Gaziantep’te yetişiyor.
Horoz Karası: Çok büyük, üzeri beyaz puslu, eşit, uzun yumurta ve palamut tanesi şeklinde. Gaziantep’te yetişiyor.
Kabarcık: Tane şekli yuvarlak, düzenli. Adıyaman’da yetişiyor.
Rumi: Büyük, düzenli ve eşit, az uzunca yuvarlak. Kilis’te yetişiyor.
Sergi Karası: Koyu morumtrak-siyah. Gaziantep’te yetişiyor.
Hasandede: Orta Anadolu ve özellikle Ankara yöresinde yetişiyor.

bigPara.com