Hortumu kestik ucuz krediyi verdik

Başbakan Tayyip Erdoğan, esnaf ve sanatkârlara verilen kredilerin iktidarları döneminde hem ucuzladığını hem de bollaştığına işaret ederken, bu gelişmeyi hortumların kesilmiş olmasına bağladı.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, esnaf ve sanatkârlara verilen kredilerin iktidarları döneminde hem ucuzladığını hem de bollaştığına işaret ederken, bu gelişmeyi hortumların kesilmiş olmasına bağladı. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği'nin yeni hizmet binasının açılışını yapan Erdoğan, yüzde 59 faizle kredi kullanan esnafın bugün yüzde 18 ile kredi kullanır hale geldiğine dikkat çekti. "Nasıl oldu bu?" diye soran Erdoğan, "Bütün mesele hortum melelesi" diye konuştu. Erdoğan, bankaların zarar etmesinin de 'görev zararı'na bağlanmasına kinayeli bir gönderme yaptı:
"Adını da güzel koymuşlar, görev zararı."
Sicil affı ile 150 bin esnafın ekonomiye kazandırıldığını, çalışmayan 600 esnaf kredi kooperatifinin çalışır hale getirildiğini ifade eden Erdoğan, "Bu esnafa kullandırılan kredinin 58 trilyon lirası anapara, temerrüt faizleriyle 300 trilyon oldu. Bu borçlar yeniden yapılandırıldı, 200 trilyon borç silindi. Bu esnafımız toplamda 672 bin 500 kişiye istihdam sağlıyor" diye konuştu. Törene katılan Avrupa Kredi Garanti Kuruluşları (AECM) Genel Sekreteri Andre Duette'e Sanayi Bakanı Ali Coşkun'un kurdeleyi keserken 'Bismillah' detirtmeye çalışması gülüşmelere yol açtı.