HP 6 bin kişiyi kovacak

Amerikan bilgisayar şirketi Hewlett-Packard'ın (HP), Avrupa'da bulunan 6 bin çalışanını işten çıkaracağı belirtildi. Avrupa Metal İşçileri Federasyonu yetkilisi Marc-Antoine Marcantoni...

PARİS - Amerikan bilgisayar şirketi Hewlett-Packard'ın (HP), Avrupa'da bulunan 6 bin çalışanını işten çıkaracağı belirtildi. Avrupa Metal İşçileri Federasyonu yetkilisi Marc-Antoine Marcantoni, şirketin kendilerine bu konuda bilgi verdiğini, işten çıkarma kararlarının işçilere gelecek hafta bildirileceğini söyledi.
Marcantoni, HP'nin işten çıkarmayı düşündüğü işçilerin yarısının Fransa, İngiltere ve Almanya'da bulunan şirketlerden olduğunu vurgularken, Fransa'da 1250-1300 arasında kişinin işine son verileceğini kaydetti.
Şirketin bir ülkedeki durumu diğerine karşı kullanmaması için merkezi bir konumda görüşmeleri sürdürmek istediklerini belirten Marc-Antoine Marcantoni, fabrikaların kapanmaması için de ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Dünya çapında toplam 151 bin dolayında çalışanı bulunan HP'nin, Kaliforniya'daki merkezinden bir sözcü ise konuyla ilgili açıklama yapılmayacağını aktardı.