HP 'telekulak skandalı'yla sarsıldı

Dünyanın en önemli bilişim şirketlerinden HP'nin (Hewlett Packard) kiraladığı araştırmacılara yönetim kurulu toplantılarını basına sızdıranları tespit etmek için hem yönetim kurulu üyelerinin...

İSTANBUL- Dünyanın en önemli bilişim şirketlerinden HP'nin (Hewlett Packard) kiraladığı araştırmacılara yönetim kurulu toplantılarını basına sızdıranları tespit etmek için hem yönetim kurulu üyelerinin, hem de gazetecilerin telefon görüşme kayıtlarını incelettiği ortaya çıktı.
New York Times gazetesine göre HP'yi zor duruma düşüren operasyon 2006 başındaki bir yönetim kurulu toplantısında konuşulanların basına sızmasıyla başladı. Bunun üzerine daha önceki İcra Kurulu Başkanı Carla Fiorina'yı koltuğundan eden Yönetim Kurulu Başkanı Patricia Dunn 'sızıntı'nın kaynağının tespiti için soruşturma başlatılmasını istedi.
Ancak yönetim kurulu üyelerinden şirketin yönetişim komitesi başkanı Thomas Perkins sızıntının kaynağının tesbiti durumunda olayın bir özürle kapatılması konusunda Dunn ile anlaştı. Ardından da yöntemleri arasında telefon kayıtlarının edinilmesinin de bulunduğu anlaşılan operasyon başlatıldı. Mayıs ayında yönetim kurulu üyelerinden George A. Keyworth'ın sona eren üyeliğinin sızıntının kaynağı olduğu gerekçesiyle yenilenmeyeceği kendisine bildirildi.
Gazeteciler de kurban
Bunun üzerine Thomas Perkins hem kendisine verilen söz tutulmadığı, hem de en yakın arkadaşına yönelik uygulama üzerine istifa etti. Ardından yönetim kuruluna yazdığı mektupta telefon kayıtlarını şirketin kiraladığı araştırmacıların ele geçirdiğini belirtti. Perkins, bilgi isteyen Sermaye Piyasası Kurulu'na olayları anlattı ve olay savcılığa intikal etti.
Savcılık tarafından yürütülen soruşturmada operasyonun gazetecileri de kapsadığı ortaya çıktı. Buna göre HP'nin telefon kayıtlarını ele geçirdiği gazeteciler arasında şirket hakkında haber yapan New York Times ve The Wall Street Journal gibi önemli gazetelerin muhabirlerinin de bulunduğu dokuz gazeteci var.
HP sözcüsü de yönetim kurulu üyeleriyle gazetecilerin telefon kayıtlarına sızıntının kaynağını bulmak için bu kişilerden habersiz ulaşıldığını kabul etti. Kaliforniya savcısı Bill Lockyer de ortada ciddi bir suç bulunduğunu açıkladı.