HSBC: Altın rezervimiz Uruguay, Şili ve Malta'nın rezervini geçti

İSTANBUL - HSBC Portföy Genel Müdürü Namık Aksel, Haziran 2009’da ihraç ettikleri altın fonu ile altın rezervlerinin dört ayda 40 milyon lirayı bulduğunu, bu rakamın Uruguay, Şili ve Malta’nın merkez bankalarının altın rezervinin üzerinde olduğunu söyledi.
Aksel, “Toplam pazar 267 milyon lira. Dört ayda yüzde 14.7’lik fon getirisi sağlandı. 700 kilo altın rezervimiz oldu. Bugün bu fonun altın stoğu Uruguay, Şili ve Malta gibi ülkelerin merkez bankalarının altın  rezervini geçti. Müşteri sayımız 4 binin üzerinde” dedi. 

Faizde hızlı çıkış olmaz
Aksel gazetecilerle yaptığı değerlendirme toplantısında, bu sene yatırım fonlarına yatırım yapanların yüzünün güldüğünü belirtip, özel bankacılık müşterileri için çıkardıkları anapara korumalı emtia fonunun da bugüne kadar yüzde 1.5 üzerinde getiri sağladığını söyledi.
Aksel faizlerde hızlı bir yükseliş beklemediklerini ifade ederek önümüzdeki dönem beklentilerine yönelik şu bilgileri verdi:
“Enflasyon dahil ekonomik veriler piyasaların yönünü çizecek. Faizlerde ise düşüş  trendinin sonuna geldi. Ancak Avrupa’da yüzde 0’lara gelen faizlerden dolayı fon pazarında büyüme dururken, bizde büyüyeceğini düşünüyoruz. Anapara korumalı fonlar, serbest fonlar (hedge fonlar), tahvil-bono fonları büyüyecek.” (aa)