HSBC 'konut'la büyüyecek

HSBC Bank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Demet Cimilli, bugüne kadar verdikleri konut kredilerinin toplamının 400 milyon dolar olduğunu belirterek, "Hedefimiz, bunu 2005 yılı sonuna kadar 600 milyon dolara çıkarmak" dedi.

İSTANBUL - HSBC Bank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Demet Cimilli, bugüne kadar verdikleri konut kredilerinin toplamının 400 milyon dolar olduğunu belirterek, "Hedefimiz, bunu 2005 yılı sonuna kadar 600 milyon dolara çıkarmak" dedi. Cimilli, konut kredisinde vadeyi 10 yıla uzattıklarını anımsatarak, bu yıl ise Türkiye'de ilk kez YTL konut kredisinde 12 yıl vade uyguladıklarını açıkladı. Demet Cimilli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hâlâ konut kredileri tam kira öder gibi değil. Piyasadaki koşullar elverdikçe vadeyi uzatabiliyorsunuz. Biz de öyle bir fırsat yakaladığımızı düşünüyoruz ve 12 yıla yükselttik. Onunla beraber faizi de düşürdük. Amaç vadeyi daha da uzatmak. Uzattıkça da bireylerin konut kredisinde daha rahat borçlanabileceğini düşünüyoruz. Hedefimiz, gelişmiş piyasalarda olduğu gibi bireylerin borçlanırken hakikaten kiraya alternatif olarak borçlanıp, kira öder gibi ev alabilmeleri."
Demet Cimilli, konut kredisinde çok aktif bir banka olduklarını dile getirerek, "Konut kredisinde yüzde 18 gibi pazar payımızla, birinci sırada yer alıyoruz. İlk etapta pazar payımızı büyütmeyi ve yüzde 20'ye çıkarmayı hedefliyoruz" açıklamasını yaptı.