HSBC, Orta Amerika'nın devini alacak

Dünyanın en büyük bankacılık gruplarından olan Londra merkezli HSBC, Orta Amerika'nın en büyük bankası Panamalı Grupo Banistmo'yu 1.77 milyar dolara satın alacak.

İSTANBUL - Dünyanın en büyük bankacılık gruplarından olan Londra merkezli HSBC, Orta Amerika'nın en büyük bankası Panamalı Grupo Banistmo'yu 1.77 milyar dolara satın alacak. HSBC böylece bölgedeki varlığını genişletme fırsatı bulacak. HSBC'nin önerdiği fiyat, Grupo Banistmo'nun borsa değerinin yüzde 25 üzerinde bulunuyor. 9 milyar dolarlık bir varlığa sahip olan Banistmo'nun 2005 yılındaki net kârı 115 milyon dolar olarak açıklanmıştı.
Latin merakı arttı
Latin Amerika, politik istikrarı ve son yıllarda artan yabancı yatırımlarla birlikte dev bankalar için giderek daha popüler bir hale geliyor.
Bankalar, büyüme oranının yüksek olduğu bölgede özellikle orta sınıflara hitap ederek gelirlerini artırmayı amaçlıyor. Dünyanın üçüncü büyük bankası HSBC, geçtiğimiz günlerde de Meksika'nın en büyük bankasını satın almış ve bölgede daha fazla büyümek istediğini açıklamıştı.
Halihazırda 76 ülkede faaliyet gösteren HSBC, Paraguay ve Arjantin'de de satın almalar gerçekleştirmiş ve Peru'da bankacılık sistemine girmek için izin almıştı. Banistmo'nun satın alınmasıyla HSBC, Kosta Rika, Honduras, Nikaragua, El Salvador, Colombia ve Bahamalar gibi yeni ülkelere de giriş yapmış olacak.