HSBC Türkiye'de beş yılda iki kat büyüyecek

HSBC Holdings Yönetim Kurulu Başkanı Sir John Bond, aktif büyüklüğü açısından dünyanın en büyük üçüncü bankası olan İngiltere merkezli HSBC'nin Türkiye operasyonlarını 2010 yılına kadar organik olarak...

İSTANBUL - HSBC Holdings Yönetim Kurulu Başkanı Sir John Bond, aktif büyüklüğü açısından dünyanın en büyük üçüncü bankası olan İngiltere merkezli HSBC'nin Türkiye operasyonlarını 2010 yılına kadar organik olarak iki katı büyütmeyi hedeflediklerini ve bunun için yatırım yapacaklarını açıkladı.
Bond, 18 üyeli HSBC Holdings Yönetim Kurulu'nun Türkiye'de hafta içi yaptıkları yönetim kurulu toplantısı sonrasında dün düzenlenen basın toplantısındaki konuşmada, 15 yıldır Türkiye'de faaliyet gösteren ve 2001 yılında Demirbank'ı satın alarak Türkiye operasyonunu güçlendiren HSBC'nin Türkiye'de halen 159 olan şube sayısını bu beş yılda 350'nin üzerine, 4 bin 200 olan personel sayısını da 8 bine çıkarma hedefinde olduğunu söyledi.
Bond, Türkiye'deki operasyonlarını geliştirmek için ne kadar yatırım yapacaklarına ilişkin bir soruya ise, "Bu hedefimiz için ne kadar yatırım yapmak gerekirse o kadar yapacağız. Şimdiden bunu açıklamamız mümkün değil" yanıtı verdi.
'Türkiye heyecan veriyor'
Türkiye'yi parlak geleceğiyle heyecan verici bir ülke olarak değerlendirdiklerini dile getiren Bond, 2001 yılında ülkeye yatırım yaparken geleceğinin parlak olacağını bildiklerini, bugün de haklılıklarının ortaya çıktığını anlattı. Türkiye'de yapısal reformların sürmesinin, enflasyon oranının gerilemesinin ve ekonomik istikrarın, ülkeye olan güveni pekiştirdiğini belirten Sir John Bond, HSBC'nin de önümüzdeki 5 yılda iki katı organik büyüme hedefi koyduğunu duyurdu.
Müşterilere en iyi hizmeti sunabilmek amacıyla internet bankacılığı da dahil olmak üzere hizmet kanallarını daha geliştireceklerini dile getiren Bond, "Küçük adımlarla başladığımız bir yolda bugün dev adımlarla dev hedeflere doğru koşmaya başlamaktan çok mutluyuz. Türkiye'de 10 milyon dolarla başlayan kredi hacmimiz bugün 2,3 milyar dolara ulaşmıştır" diye konuştu.
Sir John Bond, bütün bu hedeflerin çok iddialı olduğunu belirterek, Türkiye'deki meslektaşlarına çok güvendiklerini de dile getirdi.
Önümüzdeki beş yılda yapılacak yatırımla internet bankacılığı, tüketici finansmanı ve KOBİ finansmanı alanlarında büyümek istediklerini belirten Sir John Bond, bir soru üzerine Türkiye'de herhangi bir banka satın almayı planlamadıklarını da vurguladı. Bond, bir soru üzerine halka açılmaya karşı olmadıklarını ancak şu an için böyle bir planları bulunmadığını kaydetti.
HSBC'nin Türkiye yatırımının kriz döneminde başladığını anımsatan Bond, "Kural, yabancı bankalar ev sahibi ülkeye yardımcı olduğu sürece gelişebilir. HSBC de bunu yapıyor. Ortaklarını düşünenler ise devre dışı kalabilir" diye konuştu.
'Hiç pişman olmadık'
Bond, HSBC'nin Türkiye yatırımına ilişkin, "1 saniye bile bu karardan pişmanlık duymadık" dedi.
HSBC'nin dünyanın yerel bankası olmayı amaçladığını dile getiren Bond, yönetim kurulunda bir Türk'ün olup olamayacağı yönündeki soru üzerine de "Neden olmasın, olabilir" diye yanıtladı.
'Asla kriz beklemiyoruz'
'Biz Türkiye'de asla kriz beklemiyoruz' diyen HSBC Holdings Başkanı Sir Bond, ülkenin büyük bir istikrar dönemine girdiğini, makroekonomik politikaların son derece pozitif yönde ilerlediğini kaydetti. Bond, İngiltere'de Türkiye'ye yatırım yapmayı planlayan şirketlerin bulunup bulunmadığı yönündeki soruya da, "Eminim ki her ülke Türkiye'yi radar ekranına almıştır. Ama İngiltere'de hangi şirketlerin Türkiye'de yatırım yapma isteği var, bunu bilemem" şeklinde yanıtladı.
Önümüzdeki beş yılda yapılacak yatırımla HSBC'nin KOBİ'lere ağırlık vereceğini belirten HSBC Holdings İcra Kurulu Başkanı Stephen Green "Türkiye'de KOBİ'ler artık uluslararası hizmet istiyor. Bu yatırımla KOBİ'lere daha yoğun hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Uluslararası pazarlarla, tedarikçilerle bağlantılarını kuracak güçteyiz. 79 ülkede bağlantımız var. Yani KOBİ'lerin diğer ülkelerle ilişki kurmalarına yardımcı olacağız" dedi.
'Telsim'i alan Vodafone'a Türkiye'yi anlattım'
Bond, Vodafone şirketinin Telsim'i satın almasında kendisinin görüşlerine başvurulup başvurulmadığı yönündeki bir soru üzerine, Türkiye'deki HSBC deneyimini anlattığını, Türklerin oldukça karakterli, çalışkan ve becerikli olduğunu dile getirdiğini söyledi.
'Toplantı kararı kuş gribi öncesi alındı'
Bond, Telsim'in satın alınması kararının ise yönetim kurulunca verildiğini kendisinin bu konuda karar verenler arasında bulunmadığını ifade etti.
Bond, bir soru üzerine Türkiye'de yapılması kararlaştırılan yönetim kurulu toplantısı kararının kuş gribi vakasından önce alındığını belirtti. Bond 'HSBC yağmurlu havada mı yoksa güneşte mi şemsiye açıyor' sorusuna ise daha önce SARS vakasında zor bir dönemden geçen müşterilerine yardımcı olduklarını ve kredi geri ödemelerini ertelediklerini belirterek, "Yağmurda tabii ki şemsiye açarız" dedi.
Antika: KOBİ'ler konusunda geç kalmadık
HSBC Bank Genel Müdürü Piraye Antika da HSBC'nin Türkiye'de aktifler açısından yüzde 2'lik bir paya sahip olduğunu, tüketici kredilerinde yüzde 10, kredi katlarında ise yüzde 7'lik pay aldığını kaydetti. Antika, bankanın altyapı ve know how konusunda rakiplerine göre oldukça ileri olduğunu kaydetti.
Antika 'KOBİ'lere ağırlık vermek amacıyla bu yatırımı yaptığınızı açıkladınız. Sizce bu konuda gecikmediniz mi?' sorusu üzerine, HSBC Türkiye'nin butik kurumsal bir banka olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü, şimdi Türkiye ekonomisinin geldiği konum nedeniyle sıranın KOBİ'lere geldiğini düşündüklerini belirterek, "Biz bu alana değişik bir yaklaşımla girmeyi düşünüyoruz. KOBİ yaklaşımımızda rakiplerimizin (Fortis, Paribas gibi yabancı bankalar) planı etkili olmadı. Zamanı geldiği için giriyoruz, geç kaldığımızı düşünmüyorum" diye konuştu.
Antika, HSBC'nin konut kredilerinde büyük bir oyuncu olduğunu belirterek, Mortgage yasasını sabırsızlıkla beklediklerini, bunun bir parçası olacaklarını ve bu yönde bir finansman şirketi kurmayı düşünebileceklerini söyledi.