HSBC'ye ağır suçlama

HSBC'ye ağır suçlama
HSBC'ye ağır suçlama
Avrupa'nın en büyük bankası HSBC'nin ABD biriminin yetersiz denetimler nedeniyle uyuşturucu kaçakçılığı ve terörizm için para aklanmasına ortam yarattığı iddia edildi

ABD Senatosu için hazırlanan rapora göre, HSBC'ye 2006-2009 yılları arasında Meksika, Rusya ve para aklama konusunda riskli diğer ülkelerdeki şubelerinden 15 milyar dolardan fazla nakit geldi.

Raporda HSBC'deki iç denetimlerin zayıf olmasının banka üzerinden uyuşturucu ve terörizm kaynaklı paraların aklanmasını sağladığı kaydedildi.

Özellikle Meksikalı uyuşturucu kartellerine dikkat çekilerek, yaklaşık 10 yıldır Meksika üzerinden giren milyarlarca doların aklandığı belirtildi. HSBC, ABD'yi uyuşturucu baronları ve terör örgütleri karşısında büyük risklerle karşı karşıya bırakmakla suçlanıyor.

Rapora göre bankaya Meksika'nın yanı sıra Suudi Arabistan, Bangladeş, Suriye ve İran gibi ülkelerdeki şüpheli hesaplardan para akımı saptandı.

HSBC, havale işlemlerini yeterince takip etmemekle, işlemlere gerekli özeni göstermemekle ve personelinin yetersizliği ile eleştiriliyor.

BANKA ÖZÜR DİLEYECEK
Bugün Senato önünde ifade verecek bankanın üst düzey yöneticileri yaşananlar nedeniyle özür dileyecek. HSBC'den yapılan açıklamada, "Hataları kabul ediyoruz. Yanlışlıkları düzeltme konusunda gerekli taahhütleri vereceğiz ve özür dileyeceğiz" denildi. (hurriyet.com.tr)

bigPara.com