Hükümet altı isim arasında kararsız

Merkez Bankası'na para politikası uygulamasında ilk bağımsız Başkan olarak görev yapan Süreyya Serdengeçti, beş yıllık görevini bugün saat 17.30'da tamamlıyor.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Merkez Bankası'na para politikası uygulamasında ilk bağımsız Başkan olarak görev yapan Süreyya Serdengeçti, beş yıllık görevini bugün saat 17.30'da tamamlıyor. Hükümetin kendi içinde atanacak isimde uzlaşma sağlayamamasıyla Merkez Bankası'nda vekil başkan dönemi yaşanacak.
Serdengeçti'nin görev süresi hukuken bugün saat 17.30'da dolacak. Bu nedenle geçtiğimiz cuma günü Başbakan Erdoğan'a bir veda ziyareti yapan Serdengeçti'nin yerine atanacak isim ise hükümet tarafından henüz belirlenmedi. Başbakan Erdoğan, önceki gün partisinin Kızılcahamam'daki toplantısında Merkez Bankası'nda görevin bir süre vekâleten yürütüleceğini açıkladı. Serdengeçti'nin yeniden atanıp atanmayacağı tartışılırken, hükümetin yeniden atamayı bugünlerde yapmayacağı bu açıklamayla kesinleşti. Kulislere yansıyan söylentilere göre bu görev için parti ve hükümet kanadında düşünülen aday sayısı çok olunca ortak isimde uzlaşma olmadı.
Gül'ün adayı Başçı
Devlet Bakanı Ali Babacan'ın önerisiyle Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Erdem Başçı'nın ismi başkanlık için öne çıktı. Babacan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Başçı'dan yana tavır koyuyor. Hatta Gül tavrını geçtiğimiz hafta yurtdışına yaptığı seyehatte kendisine yöneltilen soruya "Başkanlığa Erdem Başçı gelecek" yanıtını vererek gösterdi. Ancak Erdem Başçı'ya, Devlet Bakanı Abdüllatif Şener ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın pek de sıcak bakmadığı öne sürülüyor. Parti içinde güçlü isimler arasında yer alan ve ekonomi yönetimine atamalarda sözü geçtiği öne sürülen genel başkan yardımcısı Nazım Ekren'in de başkan atamasında söz sahibi olmak istediği ifade ediliyor.
Çiçek: Görüşmedik
Hükümet sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Merkez Bankası Başkanı'nın görevinin yarın (bugün) sona erdiğini belirterek şunu söyledi:
"Merkez Bankası'nın öneminin bilincindeyiz. Ancak bugün itibaren başkanlık konusunda bir boşluk yoktur. Zaten bir bşluk da uzun sürmez. Bu nedenle bugün (dün) Bakanlar Kurulu toplantısında bu konu gündeme gelmedi. Atamayla ilgili süreç Merkez Bankası Kanunu'na göre işleyecektir."
Kimin adı geçmiyor ki
Merkez Bankası Başkanlığı için uluslararası kurumların da sıcak bakacağı bir isim olarak gösterilen Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı öne çıkıyor. Bunun yanında başta İmar Bankası olmak üzere banka batıklarını temizlemede kararlı, hızlı ve başarılı bir tasfiye planı uygulayan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk'ün ismi de gündeme geldi. Ayrıca, AKP hükümetinin Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'ne atadığı Can Akın Çağlar, BDDK Tevfik Bilgin ile Brezilya Merkez Bankası Başkanlığı yapan İbrahim Eriş'in isimleri de aday listesine eklendi.
Hükümet kanadında, her ismi destekleyen olduğu gibi kendi adayında ısrar da bugüne kadar Merkez Bankası Başkanlığı'na kimin atanacağı uzlaşmasını engelledi.
Bakanlar boş kararname imzaladı
Dün kulislere yansıyan bilgilere göre, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Merkez Bankası Başkanlığı için hazırlanan boş kararname bakanlar tarafından imzalandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı Ali Babacan'ın başkanlık için isim belirlenmesinin ardından atamanın bir an önce yapılması için böyle bir yola başvurulduğu öğrenildi.
Öte yandan Merkez Bankası Meclisi'nin bugün toplanması ve üç başkan yardımcısından birini vekil olarak başkanlık görevine seçmesi bekleniyor. Banka meclisi, en yaşlı üye sıfatıyla İlker Parasız başkanlığında toplanacak. Sedef Ayalp'in emekliye ayrılmasıyla şu anda üç yardımcı fiilen görevde. Bunlardan Fatih Özatay da 4 Nisan'da emekliye ayrılacak. Vekâlet Özatay'a verilir ve atama yapılmazsa banka meclisinin ikinci kez toplanarak vekil belirlemesi gerekecek. Bu nedenle, vekâletin diğer başkan yardımcıları Erdem Başçı ya da Şükrü Binay'a verilmesi bekleniyor. Binay kıdemde, Başçı da başkanlığa önerilen isim olarak öne çıkıyor.