Hükümet 'çek'idüzen verecek

Hükümet 'çek'idüzen verecek
Hükümet 'çek'idüzen verecek
Karşılıksız çekte rekor artış hükümeti harekete geçirdi. ATO Başkanı Bezci "Hükümet bu konuyla ilgili bir çalışma yapıyor" dedi.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Karşılıksız çekte hapis cezasını ortadan kaldıran düzenlemenin yasalaşmasının ardından, karşılıksız çek oranlarındaki rekor artış hükümetin yeni bir düzenleme yapmasına neden oldu. Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, “Hükümetimiz bu konuyla ilgili bir çalışma yapmakta” diyerek hazırlığı açıkladı. Yaptıkları görüşmelerde bu bilginin kendilerine verildiğini belirten Bezci, “Bize alacaklıların da hakkının korunacağı bir çalışmadan bahsettiler” dedi. Bezci, hapis cezasına geri dönüşü ise beklemediklerini kaydetti. Merkez Bankası ise, karşılıksız çek sayısının bir önceki aya göre yüzde 34,2 arttığını açıkladı.
Mayısta nisana göre karşılıksız çek sayısı yüzde 34,2 artarak 61 bin 875 adetten 83 bin 80 adede çıktı. Geçen yılın aynı ayına göre ise artış yüzde 118. Mayıs ayında mahkemeler tarafından yasaklama kararı alınan çek sayısı da nisana göre yüzde 117 artarak 91 bin 722 adede yükseldi. Karşılıksız çeklerde görülen artışta, son yapılan yasal değişiklikle karşılıksız çeke hapis cezasının kaldırılmasının önemli bir etken olduğu belirtiliyor. 

Bankaları eleştirdi
ATO Başkanı Bezci ise, karşılıksız çekte görülen artışlar sonrasında hükümetin de yeni bir çalışma yürüttüğü bilgisini verdi. Bezci yaptıkları görüşmelerde kendilerine bu yönde bir bilgi verildiğini belirtirken, “Çek yasası sonrasında, karşılıksız çeklerde bir artış oldu. Hükümetimiz de bununla ilgili bir çalışma yapmakta. Alacaklarının da haklarının korunacağı bir düzenlemeden bahsediyorlar. İlgili bakanlıklarla görüşmelerimizde bunu aktardılar” diye konuştu. Bankaları da eleştiren Bezci, “Bu kredi kartına döndü, önüne gelene çek verilmemesi gerekir. Bu konuda bankalarının da mesuliyetinin olması gerekir” dedi.
Bankacılar ise artışın haftalık olarak incelendiğinde normal olduğunu belirtti. Bilgi veren bir bankacı “Merkez Bankası karşılıksız çekte serileri 4 hafta yerine, 5 hafta üzerinden açıklamaya başlamış. Artış bu yüzden. Veriler haftalık olarak değerlendirildiğinde bir önceki aya göre yüzde 3 artmış görünüyor. Bir artış trendi olduğu doğru. Ancak bu rakamları sağlıklı okumak gerekiyor” dedi.

TOBB yeni düzenleme istemişti
Karşılıksız çek konusu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından TOBB Genel Kurulu’nda da gündeme getirilmişti. Hisarcıklıoğlu, Başbakan Erdoğan ’a seslenerek “Sayın Başbakanım, son günlerde iç piyasada önemli bir sıkıntı yaşanıyor. Karşılıksız çıkan çeklerde hapis cezasının kaldırılmasını destekledik. Ama buna paralel şekilde, yeni bir kontrol mekanizması kurulmasına ihtiyaç olduğunu da vurguladık. 4 ayda karşılıksız çıkan çek sayısı yüzde 44 arttı” demişti. Hisarcıklıoğlu, yeni bir sistem önerileri olduğunu belirterek “Biz bir çalışma hazırladık. Hem çek alanı, hem de çek verenin mahremiyetini koruyan bir sistem önerdik” demişti. TOBB, çekte şifreli bilgi sistemi kurulmasını istiyor.

bigPara.com