Hükümet dev termik santrallarda özelleştirme için düğmeye bastı

Hükümet dev termik santrallarda özelleştirme için düğmeye bastı
Hükümet dev termik santrallarda özelleştirme için düğmeye bastı

Manisa?daki Soma Termik Santralı, 6 milyar 435 milyon kilovat üretim kapasitesine sahip.

Özelleştirmelerden 2010 yılında 10 milyar TL gelir bekleyen hükümet, termik santrallar için çalışmalara başladı. Hükümetin hedefinde ilk olarak Hamitabat ve Soma gibi yüksek gelir getiren termik santrallar var
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - Hükümet, elektrik dağıtım özelleştirmelerinin ardından, bütçeye kaynak yaratmak için elektrik üretim santralleri özelleştirmeleri için de düğmeye bastı. Bu kapsamda öncelikli olarak Hamitabat ve Soma A-B gibi yüksek gelir getiren termik santrallerden başlanılacağı öğrenildi. Hükümet, 2010 yılında özelleştirmelerden 10 milyar TL’lik bir gelir elde etmeyi planlarken, kamunun elinde bulunan dev termik santrallerin özelleştirmesi için şimdiden çalışma başlattı. 2010 yılında özelleştirmelere başlanılması planlanırken, Türkiye’nin kurulu gücü yüksek olan termik santrallerine öncelik verileceği kaydedildi. 

Elektrik üretiminin yüzde 7’si
Özelleştirmenin portföyüne alınacak olan termik santraller, geçtiğimiz yıllarda rehabilite edilmişti. Bu kapsamda Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde bulunan 120 megavat kurulu güce, 7 milyar 840 milyon kilovat elektrik üretim kapasitesine sahip Hamitabat Termik Santrali ve Manisa’da bin 34 megavat kurulu güce sahip ve 6 milyar 435 milyon kilovat üretim kapasiteli Soma Termik Santrali’ne öncelik verileceği ifade edildi. Böylece yılda yaklaşık 215 milyar kilovat elektrik tüketen Türkiye’nin elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 7’sini karşılayan santraller özel sektöre devredilmiş olacak.
Hükümet, söz konusu termik santralleri öncelikle rehabilitasyona tabi tuttu. Rehabilitasyonlar sayesinde elektrik üretim miktarında da gözle görülür artışlar oldu. Afşin-Elbistan B’de 2 milyar dolarlık, Çan’da 510 milyon dolarlık, Ambarlı Doğal Gaz Santralı’nda 35.7 milyon avroluk, Hamitabat Doğal Gaz Santralı’nda ise 61.8 milyon İsviçre Frank’lık rehabilitasyon projeleri tamamlandı. 

56 hidroelektrik santral da var
Ayrıca dün Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğle 56 hidroelektrik üretim santralinin özelleştirmesinin önü açıldı. Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararıyla özelleştirme kapsamına dahil edilen hidroelektrik santraller, ‘işletme hakkının verilmesi’ yöntemiyle özelleştirilecek. Bu santrallerin özelleştirme işlemleri de, 31 Aralık 2010 tarihine kadar tamamlanacak.    
Özelleştirme programına alınarak özelleştirmeye hazırlık işlemine tabi tutulmasına karar verilen Elektrik Üretim A.Ş’ye ait 56 santral şöyle: Adilcevaz, Ahlat, Anamur, Arpaçay-Telek, Bayburt, Besni, Botan, Bozkır, Bozüyük, Bozyazı, Bünyan, Ceyhan, Çağ Çağ, Çamardı, Çemişgezek, Değirmendere, Dere, Dereiçi, Derme, Durucasu, Engil, Erciş, Erkenek, Ermenek, Esendal, Turunçova-Finike, Girlevik, Göksu, Haraklı-Hendek, Hoşap, Işıklar, İnegöl-Cerrah, İvriz, İznik-Dereköy, Karaçay, Kayadibi, Kayaköy, Kernek, Kiti, Koçköprü, Kovada I, Kovada II, Koyulhisar, Kuzuculu, Ladik-Büyükkızoğlu, Malazgirt, Mut-Derinçay, Otluca, Pazarköy-Akyazı, Pınarbaşı, Sızır, Silifke, M. Kemalpaşa-Suuçtu, Uludere, Varto-Sönmez ve Zeyne Hidroelektrik Santralleri.