Hükümet 'güçlü para' dedi yen dokuz ayın zirvesine çıktı

Hükümet 'güçlü para' dedi yen dokuz ayın zirvesine çıktı
Hükümet 'güçlü para' dedi yen dokuz ayın zirvesine çıktı

Japonya?nın yeni Maliye Bakanı Fujii, ?Güçlü yen Japon tüketicilere ithal malları satın alma konusunda daha büyük güç verecek? dedi. FOTOĞRAF: AFP

TOKYO - Japon yeni, ABD Doları karşısında dokuz ayın en yüksek seviyesine çıktı. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Japonya’nın yeni hükümetinin, ihracata bağlılığı azaltma çabaları nedeniyle güçlü yene izin vereceği sinyali üzerine yen, bugün 88.22 dolarla 17 Aralık 2008’den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Liberal Demokrat Parti (LDP), on yıllardır Toyota ve Sony gibi şirketlerin ihracatta rekabet edilebilirliğine yardım etmek amacıyla zayıf yeni desteklemişti.
Ancak Japonya’da yeni hükümeti kuran Japonya Demokrat Partisi’nin (DPJ) Maliye Bakanı Hirohisa Fujii, güçlü yenin, Japon tüketicilere ithal malları satınalma konusunda daha büyük güç vereceğini söyleyerek, yenin güçlenmesine göz kırptı. Japon haber ajansı Kyodo’ya göre, Fujii, açıklamasında, dövize müdahaleye karşı olduğunu da ifade etti. DPJ’nin, Japonya’nın artık merkezine büyük şirketleri değil, aileleri ve tüketicileri koymayı hedeflediğine işaret ediyor. (aa)