Hükümet ile IMF elektriğe zamda ayrı telden çalıyor

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, göreve geldiği Kasım 2002'den beri elektrik fiyatlarına zam yapmayan hükümetin gündeminde bir fiyat artışı olmadığını söyledi.

İSTANBUL - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, göreve geldiği Kasım 2002'den beri elektrik fiyatlarına zam yapmayan hükümetin gündeminde bir fiyat artışı olmadığını söyledi. Benzer bir şekilde Enerji Bakanı Hilmi Güler de katıldığı bir televizyon programında, "Zamma da indirime de biz karar veririz. Bize zam yapılsın denildiği halde zam yapmadık. İndirime gittik" dedi. Fakat IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, elektrik KİT'lerinin finansmanı düzeltmek için hükümetin hesaplarını iyi yapması gerektiğini söyledi.
IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky de, basın toplantısında mali performansları düşük bazı KİT'lerde fiyat ayarlamaları yapılabileceğini ifade ederek sinyal vermişti. Unakıtan hükümetin mali disiplinden taviz vermeyeceğini belirterek "Türk ekonomisiyle ilgili kuruluşlar kendi fikirlerini ortaya koyar ancak hükümet politikası ve şu ana kadarki performansı belli. Daha önce olduğu gibi harcamalar ve gelirlerdeki performans ve mali disiplini sürdürüyoruz. KİT'ler üzerindeki kontrol devam ediyor. Enerji Bakanı ile geçenlerde toplantı yaptık. Halka yansıyacak zam söz konusu değil" dedi.
'Doğalgaz ilk adım'
Bredenkamp ise gelecek yıl kamuda GSMH'nin yüzde 6.5'i olarak hedeflenen faiz dışı fazlanın 1.5 puanlık kısmına KİT'lerin de katkısı olacağını hatırlatarak, doğalgaza yapılan zammın hükümetin bu alanda adım attığını gösterdiğini kaydetti. Bredenkamp, "(Hükümet) Elektrik KİT'lerinin finansmanını düzeltmek için hesaplamalarını yapmalı" dedi.
Unakıtan sempozyumda yaptığı konuşmada ise vergi denetimlerinin etkinleştiğini belirterek, "Sattık diyorlar, satan yok. Aldık diyorlar alan yok. Bunda bir yamukluk var) diyerek yapılan inceleme sonucu 5.800 satıcı 22.500 alıcı tespit edildi" dedi. Maliye'nin yaptığı incelemeler sonucunda 1.300 mükellefin sahte belge düzenlediği, 6.359 mükellefin de bu belgeleri kullanarak vergi kaçırdığını söyleyen Unakıtan, bu kapsamdaki sahte belge tutarı toplamının da 1.7 milyar YTL olduğuna işaret etti.'TOBB ve TÜSİAD'ı kastetmedim'
Toplantıda yaptığı konuşmada 'sizin üyeleriniz' sözleriyle başta TOBB ve TÜSİAD başkan ve üyelerini rahatsız eden Bakan Unakıtan toplantı sonrası "Bir husus konuşulurken yanlış anlaşıldı. Kayıt dışıyla ilgili 'sizin üyeleriniz de' diye bir ifade kullandım. Ben burada TOBB veya TÜSİAD üyelerinin kayıt dışıyla uğraştığını kati suretle... Onu belirtmek istemedim. Ben aksine bu hususta bana yardımcı olan, iki değerli başkanımıza teşekkür etmek istiyorum." Bu arada, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun, Bakan Unakıtan'ın sonradan düzelttiği ifadeleri sarf ederken, TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı'nın yanına gelerek bir süre konuşması dikkat çekti.