Hükümet KDV indiriminde ısrarlı

Bütçe dengelerini olumsuz etkileyeceği için Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) karşı çıktığı tekstilde KDV indirimi, yine AKP'nin gündemine alındı.

İZMİR - Bütçe dengelerini olumsuz etkileyeceği için Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) karşı çıktığı tekstilde KDV indirimi, yine AKP'nin gündemine alındı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Göksel, KDV indirimi için çalışma başlatıldığını açıkladı.
Hotar, iş dünyasının belini büken vergi oranlarıyla ilgili, hükümetin ciddi çalışma içinde olduğunu söyledi. Serbest bölgelerle ilgili Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, partisinin Merkez Yürütme Kurulu'nda talimat verdiğini kaydeden Hotar, çok yakın zamanda serbest bölgelerle ilgili kolaylaştırıcı yasal düzenleme yapılacağını ifade etti. Hotar, yasal düzenlemeyle bu bölgelerin kazanımlarının, yeniden iade edilmesini hedeflediklerini belirterek, şunları söyledi: "KDV indirimi için çalışma başlatıldı. Çalışmalar son aşamaya geldi. Sağlık, eğitim, gıda sektörlerinde uygulanan KDV indirimi, tekstil başta olmak üzere diğer sektörlere yansıtılacak. KOBİ'lere kredi desteğinin sağlanmasının kolaylaştırılması için çalışma yapacağız." Bu arada, IMF önerisiyle serbest bölgelere tanınan vergi avantajının kademeli kaldırılması kararından dönüşün kısa vadede mümkün olmadığı belirtiliyor.