'Hükümet küçülmenin faturasını bize yıktı, eylemleri başlatıyoruz'

'Hükümet küçülmenin faturasını bize yıktı, eylemleri başlatıyoruz'
'Hükümet küçülmenin faturasını bize yıktı, eylemleri başlatıyoruz'

Hükümet ile memur sendikaları konfederasyonları arasında yürütülen toplugörüşmelerin yedinci turunda da anlaşma yok. Kamu-Sen Başkanı Akyıldız yaşadıkları hayal kırıklığını basınla paylaştı. FOTOĞRAF: VOLKAN FURUNCU/ AA

Hükümetle toplugörüşmelere son noktayı koyduklarını belirten Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, 'Büyümeye ne katkınız var diye sordular. Varlıkta hakkımızı vermiyorlar, yoklukta elimizden alıyorlar. Bu yıl da hayal kırıklığıyla ayrıldık' dedi. Akyıldız, eylemlilik sürecini başlattıklarını açıkladı

Memura yıllık 2.5+2.5 zam teklifine tepki büyük. Sendikalar Başbakan için suç duyurusunda bulunacak
ANKARA - 2 milyonu aşkın memuru ilgilendiren toplugörüşme sürecinden uzlaşmazlık çıktı. Hükümet ile memur sendikaları konfederasyonları arasında yürütülen toplugörüşmelerin yedinci turunda da anlaşma sağlanamadı.
Taraflar arasında uyuşmazlık tutanağı imzalanacağı belirtildi. Gelecek yıl memur maaşlarına yönelik yüzde 2+2’lik zam teklifini yüzde 2.5+2.5’a yükselten hükümetin teklifi memur konfederasyonlarınca kabul edilmedi. 

Bu yıl da hakkımız kaldı
Görüşmelerin ardından basın açıklaması yapan Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, hükümetin bu yıl da haklarını vermediğini ve görüşmelerin yedinci turunda noktayı koyduklarını söyledi. Hükümetin kendilerine ‘Ekonomik büyümeye katkınız ne’ diye sorduğunu kaydeden Akyıldız, “Küçülme faturasını da bize yıktılar. Varlıkta hakkımızı vermiyorlar, yoklukta da elimizden alıyorlar” dedi. Bu yıl da toplugörüşmelerden hayal kırıklığıyla ayrıldıklarını vurgulayan Kamu-Sen Başkanı Akyıldız, artık eylemlilik sürecini başlattıklarını ifade etti. 

Mutabakat zaptına ihanet
Hükümetin attığı imzanın arkasında durmadığını kaydeden Akyıldız, şöyle devam etti:
“Ekonomik büyümeden pay isteyince ‘ne katkınız var ki istiyorsunuz’ diyorlar. Hükümet memurlara şaşı bakmaya devam ediyor, ölümü gösterip sıtmaya razı ediyor. Bütün memurları göreve davet ediyoruz. Toplugörüşme süreci bitmiştir, tüm şartlarımızı zorladık ama artık yapabilecek bir şey kalmadı. Eylemlilik süreci başlamıştır. Pazartesi öğleden önce 2008 mutabakat zaptını yerine getirmeyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunarak eylemlilik sürecini başlatıyoruz. 

Teklif artsın denmişti
Hükümetin teklifini 2.5+2.5’e çıkarması konusunda bizim bir talebimiz olmamıştı, kendileri karar verdiler. Biz zaten baştan beri ekonomik durumun ve bütçenin farkındayız. Makul bir seviye yakalandığında, daha fazlası için ısrar etmeyeceğimizi zaten söylemiştik ama olmadı.”
Görüşme öncesinde Memur-Sen teklifin artırılması için Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’la bir araya gelmiş, yeni teklif beklentisi doğmuştu. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, gelecek yıl memur maaşlarına yüzde 5+6 zam yapılması teklifini 4+4’e, düşük maaşlılara 40+40 TL ek ödeme yapılması teklifini 30+30 TL’ye, 131 TL aile yardımı teklifini 100 TL’ye, toplugörüşme priminin 18 TL artırılması teklifini 10 TL’ye çektiklerini söylemişti.

Kurul devreye girecek
Bundan sonraki süreçte Yüksek Hakem Kurulu Başkanı ve dört öğretim görevlisinden oluşan Uzlaştırma Kurulu devreye girecek.
Kurulun beş gün içinde vereceği karara tarafların katılması durumunda sonuç, mutabakat metni olarak Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Uzlaştırma Kurulu kararına tarafların katılmaması durumunda ise, anlaşma ve anlaşmazlık konularının tümü Bakanlar Kurulu’na gönderilecek. (Radikal) 

Hangi sendika ne talep ediyordu?
Memur-Sen, gelecek yıl kamu çalışanlarının maaşlarına yüzde 11 zam yapılmasını talep ediyordu. Konfederasyon ayrıca memurlara en az 80 lira ek ödeme yapılmasını, sendika üyesi kamu görevlilere verilen 10 liranın 28 liraya çıkarılmasını, kamu çalışanlarının dahil olduğu gelir vergisi oranlarının 5 puan indirilmesini, eğer vergi indirimi yapılmazsa kamu çalışanlarına altı ayda bir 600 lira kriz çeki verilmesini, eşi çalışmayan kamu çalışanlarına verilen 83 liralık aile yardımının 131 liraya çekilmesini istiyordu. Memur-Sen, en düşük memur maaşının bin 360 TL’ye yükseltilmesini hedefliyordu.
Türkiye Kamu-Sen, ek ödeme oranlarına 21 puan eklenmek suretiyle eski adı denge tazminatı olan ek ödemelerin 110 TL artırılmasını, tüm kamu görevlilerinin maaşlarına 200 TL net seyyanen zam yapılmasını ve sendika üyesi kamu görevlilerine ödenen 10 TL toplu görüşme priminin 50 TL’ye çıkarılmasını talep ediyordu. Konfederasyonun zam talebiyle halen en düşük 1019 TL olan kamu çalışanı maaşının, 1219 TL’ye çekilmesi amaçlanıyordu.
KESK ise, kamu çalışanlarına, aynı zamanda emekliler ve asgari ücretliler için de esas olmak üzere en az 1500 lira ‘temel ücret’ ödenmesini istiyordu. KESK’in talepleri arasında işsizlere açlık sınırında ‘yurttaşlık payı’ ödenmesi, gelir vergisi oranlarının yüzde 10 azaltılması gibi mali talepler de yer alıyordu. KESK, toplugörüşme sürecende yer almamıştı.

‘Üvey evlat muamelesi istemiyoruz’
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, hükümete tepkisini dile getirirken şunları söyledi: “Bizler iltimas istemiyoruz ancak üvey evlat muamelesi görmek de istemiyoruz. Emeğimizin karşılığını, insanca bir yaşam sürmeyi istiyoruz. Milli gelirin adil dağıtılmasını, nimette de külfette de adaletli davranılmasını istiyoruz. Ülkemizin kaynaklarını belli çevrelere aktarırken; iş verenler adına çalışanların maaşlarını, primlerini öderken vergi affı, vergi indirimi, ihale ve iltimas yoluyla Hazine’nin kapılarını ardına kadar açanların sıra kamu görevlilerinin emeğinin karşılığını vermeye geldiğinde Hazine’nin kapılarını kapatmalarını kabul etmiyoruz. Hazine’nin bekçisiyiz diyenlerin aynı hassasiyeti işverenler, faizciler, rantiyeciler için de göstermesini bekliyoruz. Teğet geçtiği iddia edilen krizin faturasını tek başımıza ödemeyi kabul etmiyoruz. Krizin faturasını memura ödettirmeye çalışanlara memurun da ödeteceği bir fatura mutlaka olacaktır.” Türkiye Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, yeni bir teklif sunup sunmayacaklarının sorulması üzerine, “2 artı 2’nin üzerinde zırnık yok diyen bakana teklif götürülür mü?” dedi.