Hükümet polis ve imama daha cömert davrandı

Hükümet 'denge tazminatı' adı altında memur maaşında ocaktan itibaren aylık 40 YTL, temmuzdan itibaren de aylık ilave 40 YTL olmak üzere artışa giderken...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Hükümet 'denge tazminatı' adı altında memur maaşında ocaktan itibaren aylık 40 YTL, temmuzdan itibaren de aylık ilave 40 YTL olmak üzere artışa giderken, imam, müezzin, müftü gibi din adamlarıyla polise daha cömert davrandı. Bu kesimlere denge tazminatının yanı sıra aylık 100 YTL ek ödeme yapılacak.
AKP'li Fazıl Karaman ise hükümetten daha fazla zam isteyen memurlara, çocukluğunda zeytini bir lokmada yemediklerini belirterek, "Onlar da öyle yesin" önerisinde bulundu. Denge tazminatı ödenmesine ilişkin altı maddelik yasa tasarısının önceki akşam Plan Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasında CHP ve AKP'lilerce 39 değişiklik önergesi verildi. CHP'lilerin, çoğunluğu memur maaşındaki adaletsizliği giderici önergeleri reddedilirken, AKP'nin 18 önergesi kabul edildi. Tasarı komisyondan geçti.
Tasarının toplam parasal maliyetine ilişkin sorusu yanıtsız kalan CHP Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'lileri eleştirerek, "Maliyeti bilinmeyen önergeleri burada el kaldırıp indirerek kabul ediyorsunuz. Kulis yapan zammı aldı. Yapamayan kaldı" dedi.
AKP'liden ilginç öneri
AKP'li Zekai Özcan 2003'ten bu yana, az maaş ile yüksek maaş alanlar arasındaki uçurumun kapanmasında önemli mesafe alındığını ifade ederken, AKP'li Fazıl Karaman'dan ilginç bir öneri geldi. Karaman, bazı memur sendikalarının temsilcilerinin Meclis'te ek zam kulisi yapmasını
eleştirerek, "Biz bir zeytini bir lokmada yemezdik. Onlar da öyle yesin. Bu tasarı bir sosyal mutabakattır. Üç yıllık bütçe disiplininden elde edilenlerden, çalakalem mirasyedi bir anlayışla geçmişe dönülmemeli" dedi.
Kime ne verilecek?

 • Makam, yüksek hâkimlik, temsil veya görev tazminatından yararlananlarla kadro karşılığı sözleşmeli istihdam edilenler dışındaki personele ocaktan geçerli olmak üzere aylık 40 YTL, temmuzdan itibaren ise ek olarak aylık 40 YTL daha ödeme yapılacak.
 • Sendika üyesi memurun sendika aidatları için aylık 5'er YTL destek ödenecek. Aile yardımı ödeneği ise 53 YTL'ye çıkarılacak.
 • Öğretmenlerin ek ders ücreti 3.5 YTL'den 5.5 YTL'ye çıkarılacak. Tatil günleri ve mesai saatleri dışındaki dersler için 6 YTL, özel eğitime muhtaç öğrenciler ile cezaevlerinde verilen ders ücretleri ise 7.5 YTL olacak.
 • 20 bin sözleşmeli öğretmenin mağduriyetini gidermek üzere yıllık 10 ay olan sözleşme süreleri 12 aya çıkarılacak. Böylece yılın tüm aylarında maaş alacak olan sözleşmeli öğretmenlere ayrıca ek ders ücreti ödenecek.
 • Okullarda görev yapan yönetici öğretmenler de haftalık ders saatlerini aşmaları halinde, ek ders ücreti alabilecek.
  Okullara destek
 • ÖSYM Başkanlığı'nca yapılan merkezi sınavlarda, başvuru hizmetlerini yürütmek için görevlendirilen Milli Eğitim personeline, başvuru için adaydan alınan 2 YTL tutarındaki hizmet bedelinin yarısı verilecek, diğer yarısı okul aile birliklerine gidecek.
 • Üniversitelerarası Kurul genel sekreteri ve yardımcıları, YÖK genel sekreter yardımcıları ile üniversitelerin genel sekreter yardımcıları, daire başkanları, üniversitelerdeki uzmanlar makam tazminatı kapsamına alındı.
 • Din görevlilerine, ocakta 40, temmuzda 40 YTL'lik denge tazminatının yanı sıra aylık ortalama 100 YTL ek ödeme yapılacak.
 • Polislere ödenen tazminatlar 80-100 YTL arasında, askerlere ödenen tazminat ise 40 YTL artırılacak. Makam tazminatı almayan ve sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmayan emekli polis ve bekçi aylıklarına Hazine'den her ay 100 YTL ek ödeme yapılacak.
 • Subay emeklisi pilotların THY'de çalışmasını teşvik etmek amacıyla, yeniden çalıştıkları için sağlık yardımının kesilmesi uygulamasından muaf tutulacaklar.
 • DSİ ve Karayolları ile Tapu ve Kadastro'da çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarına 120 YTL ek zam yapılacak.
  Hâkimlerin durumu
 • Hâkim ve savcılara ödenen aylık tazminat 21 YTL artırılarak 64 YTL'ye çıkarılacak. Birinci sınıfa ayrılmış, bu sınıfa ayrıldığı tarihten itibaren meslekte 3 yılını doldurmuş, Yargıtay ve Danıştay üyeliğine seçilme hakkını kazanmış hâkim ve savcıların aylık tazminatları ise 26 YTL artırılarak 273 YTL'ye çıkarıldı.
 • Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hukuk müşavirleri ve avukatlara, kazandıkları davalara karşılık ödenecek paranın üst limiti yıllık 3.1 milyar YTL'den, 4.3 milyar YTL'ye çıkarıldı.
  Temsil giderlerine sınır
 • Üst kurul, enstitü, fon, teşebbüs gibi adlarla kurulmuş kamu kurum ve kuruluşlarında, kanunlarda aksine hükümler olsa dahi, kendi özel mevzuatındaki hükümler uyarınca yapılacak temsil ve ağırlama giderlerinin yıllık toplamı, başkan ile temsil yetkisini haiz personelin bir aylık ortalama net ücretinin iki katını geçemeyecek. Temsil yetkisine sahip personelin unvan ve sayıları, toplam personel sayısının yüzde 2'sini aşamayacak.