Hükümet topu Sezer'e attı

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Merkez Bankası'na yapılacak atama ile ilgili olarak hükümetin yapabileceği bir şey olmadığını belirtirken topun Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'de olduğunu söyledi.

ANKARA - Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Merkez Bankası'na yapılacak atama ile ilgili olarak hükümetin yapabileceği bir şey olmadığını belirtirken topun Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'de olduğunu söyledi. Çiçek, "Hükümet, bir boşluk meydana gelmesin düşüncesiyle hemencecik, bir taraftan Merkez Bankası Yasası'na göre başkanvekili vekâleten görevlendirilmiştir. Ama kararname de, sayın Cumhurbaşkanımız'a iletilmiş ve gerekli bilgi de verilmiştir" diye konuştu.
Artık bu konunun hükümeti ilgilendiren bir yanının ve hükümet tarafından yapılacak bir şeyinin de olmadığını kaydeden Çiçek, Sezer'in bu konudaki tasarrufunu beklediklerini aktardı.
Bakanlar Kurulu, dün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yaklaşık 7 saat süren bir toplantı yaptı. Toplantıya ilişkin açıklama yapan Çiçek, Türkiye İstatistik Kurumu'nun daha önce çıkarılan ancak iptal edilen yasasının iptal gerekçelerinin ve Türkiye Yatırım Promosyon Ajansı kurulması yasa tasarılarının kurulda imzaya açıldığını ifade etti. Bakan Çiçek, yabancı yatırımın cazip hale getirilmesi için Başbakanlığa bağlı Türkiye Yatırım Promosyon Ajansı'nın kurulmasına ilişkin yasa tasarısının Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını da söyledi. Çiçek, söz konusu tasarıyla öncelikle yabancı yatırımın cazip hale getirilmesinin amaçlandığını belirtti.
'Gelir eşitsizliği azalıyor'
Bakan Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısında ayrıca geçen hafta Meriç Nehri'nin taşması sonucu Edirne ve çevresinde meydana gelen afetin de ele alındığını vurguladı. Bölgeye bazı bakanların ziyarette bulunduğunu anlatan Çiçek, Bağ-Kur ve SSK primleriyle ilgili ilk etapta 6 aylık prim ertelemesi yapıldığını anımsattı.
Acil ihtiyaçların karşılanması için 750 milyar lira gönderildiğini kaydeden Çiçek, "500 milyar daha gönderilecek" dedi. Çiçek, suların çekilmesiyle de hasar tespit çalışmalarının yapılacağını, buna göre hükümetin gerekli desteği sağlayacağını belirtti.
Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuyla ilgili ilave ne gibi tedbirler alınacağını da bugün yapılacak AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda açıklayacağını söyledi. Bakan Çiçek, Türkiye İstatistik Kurumu'nun, gelir dağılımı ve istihdam konusunda hazırladığı çalışmayı Bakanlar Kurulu'na sunduğunu da anlattı.
Çiçek, şöyle konuştu: "Bu değerlendirmelerin ilki 1987 yılında yapıldı. Bugün değerlendirmeye aldığımız 2004 yılıdır. 2004 değerlendirmesine göre gelir eşitsizliğinde azalma eğilimi var. En düşük birinci ve en yüksek beşinci yüzde 20'lik grubun gelirden aldığı paylara bakıldığında genelde gelir dağılımında bir iyileşme gözlenmektedir. İstihdamda da artış var."