'Hükümet tüccarı rahatlatmalı'

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, hükümetin ekonomik programı uygulamaya devam ederken, üretici ve tüccarı rahatlatacak tedbirleri de unutmaması gerektiğini söyledi.

İSTANBUL - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, hükümetin ekonomik programı uygulamaya devam ederken, üretici ve tüccarı rahatlatacak tedbirleri de unutmaması gerektiğini söyledi. Üyesi olduğu Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) perşembe toplantısına konuk olarak katılan Murat Yalçıntaş, büyümede dünya rekoru kırılırken, enflasyonun tek haneli rakamlara gerilediğini, reel faizlerin düştüğünü hatırlattı.
Yalçıntaş, şunları söyledi: "Tabii bunların hepsinin bir bedeli oluyor. Yani ekonomi bir tahterevalliye benziyor. Bir tarafını yükselttiğimiz zaman bir taraf düşüyor. Yakaladığımız ekonomik istikrarın, büyümenin, düşük enflasyonun, düşük faizlerin bir bedeli var. Bu bedel de TL'nin gereğinden fazla değerlenmesi ve piyasada olan ekonomik hareketlenmenin düşmesi, yani piyasadaki para miktarının azalması. Bunun Türkiye'ye getirdiği sıkıntılar var. Bu sıkıntıların başında, cari açığın artması geliyor. Yalçıntaş, F1 projesine de değinerek "Elhamdülillah Formula 1 bitti" dedi.