Hükümet 'yüzde 2+2 zam' teklif etti, memur sendikaları 'imzalamayız' dedi

Hükümet 'yüzde 2+2 zam' teklif etti, memur sendikaları 'imzalamayız' dedi
Hükümet 'yüzde 2+2 zam' teklif etti, memur sendikaları 'imzalamayız' dedi

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve memur sendikalarının temsilcileri, memurlara 2010 yılında uygulanacak zamları görüşmek üzere ilk toplantıyı 15 Ağustos 2009?da yapmışlardı. FOTOĞRAF: ECVET ATİK / AA

Memur sendikaları hükümetin 2010 yılı için önerdiği yüzde 2+2 zammı hedef enflasyonun da altında olduğu gerekçesiyle reddetti. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu 'Teklifinizi gözden geçirip yarın gelin dedik' diye konuştu
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - Hükümet, 2 milyon memurun mali haklarını belirleyecek olan 2010 yılı toplugörüşmelerinin 6. turunda memura 6 aylık dilimler için yüzde 2’şer zam teklifinde bulundu. Sendikalar,  beklentilerinin çok altında kalan teklifi kabul etmezken, Cuma günü 7. turda hükümet ile tekrar  pazarlık sürecine devam edecek.
Hükümet, toplugörüşmelerin 6. turunda dün 2010 yılının ilk altı ayı için yüzde 2, ikinci altı ayı için de yüzde 2’lik zam teklifini sendikalara sundu. Görüşmeleri yürüten Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın yüzde 2+2 zam teklifini açıklamasının ardından sendika başkanları bu teklifin kabul edilemez olduğunu ve mutabakat zaptını böyle imzalayamayacaklarını dile getirdi.
Toplugörüşmelerde sendikalar bazı sosyal haklar konusunda uzlaşma sağlarken, Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız’ın, mutabakat zaptını imzalamaları durumunda üzerinde anlaşılan sosyal konuların etkilenip etkilenmeyeceğini sorması üzerine Bakan Yazıcı’nın, “Çok mu saf gözüküyorum. Olur mu öyle” dediği öğrenildi.
Toplugörüşmelerin tamamlanması için 30 Ağustos’a kadar süre bulunurken, konfederasyonlar, hükümetten bu rakamı revize etmesini talep edecek. 

Kriz teğet geçmedi
Toplantının ardından açıklamada bulunan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, görüşmelerin ana konusunun zam olmadığını ve memurların pek çok sorunları olduğunu kaydetti. Yazıcı, “Eş durumları, ücret farkları gibi pek çok sorun var. 45 maddeden oluşan bu konuları da ele alıyoruz. Bu görüşmeler zamdan ibaret değil. Önerdiğimiz 2+2, memurlara imkân ve en zor şartlarda bile vermek istediğimizin bir göstergesi. Ülkede yüzde 13.6 oranında işsizlik var. Küresel kriz nedeniyle sorunlar var. Bu şartlarda ancak 2+2 şeklinde zam önerebiliyoruz. Artışlar enflasyonun altında olmayacak” diye konuştu. 

Bakanla görüşeceğiz
Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplugörüşmeler için 29 Ağustos saat 24.00’e kadar süreleri olduğunu kaydederek, “Son saniyeye kadar rakamı artırmak için elimizden geleni yapacağız. Saat 24.00’ü 1 geçe bugünkü ortamı yaşıyorsak hiçbir anlamı olmayacak. Teklif hayal kırıklığı yarattı. Hükümete, ‘Asgari razı olacağımız oranları görüşelim. Siz de hangi oranlara çıkabilirsiniz, bunun hazırlığını yaparak gelin’ dedik. B planı, C planı çalışmalarını devreye sokacağız. Başbakan, Maliye Bakanı ile görüşeceğiz. Memurlara gereken rakam için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu. Ahmet Gündoğdu, görüşmelere çocuk yardımındaki çocuk sayısı sınırının kaldırıldığını, emekli personele yapılan 500 TL’lik ödemenin 750 TL’ye çıkarıldığını ve yöneticiler arasındaki ek ödeme farkının da kaldırıldığını kaydetti.  

‘Bunun adı hayınlık’
Memur-Sen Başkanı Gündoğdu hükümetten, rakamı düzelterek yarın masaya tekrar gelmesini istediklerini belirtti. Gündoğdu önerinin beklentilerini karşılamadığının altını çizerek, “Bu zam kamu çalışanlarına bir müjde olamadı. Düzeltilmesini bekliyoruz. Bu, hedeflenen enflasyonun da altında bir oran. Bakan, değerlendirmemizi istedi, biz de yarın saat 14.00’te gözden geçirerek gelmelerini istedik. Bu oran, hükümetten, mutabakat metnine imza atmamamız için açık davettir” dedi.
Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız da zammın 25 TL’lik bir artış olduğunu kaydederek, “Bunu biz bayramda çocuklara bile vermeyiz” dedi. Ayrıca Yıldız, hükümetin teklifini ‘acımasız’ olarak değerlendirirken, “Bunun adı Karadenizlilerin kullandığı gibi ‘hayınlıktır’” dedi.