Hükümete 118 bin kadro talebi

Hükümetin, Bütçe Yasası'da kamu kurumlarına 48 bin kadro verilmesini düzenlemesine karşın, kurumlardan 118 bin 520 personel talebinin bulunduğu öğrenildi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Hükümetin, Bütçe Yasası'da kamu kurumlarına 48 bin kadro verilmesini düzenlemesine karşın, kurumlardan 118 bin 520 personel talebinin bulunduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre; kamu kurumları, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile müzakere sürecinde yeni personel ihtiyacı duyduklarını belirterek açıktan atama izni çerçevesinde kadro taleplerini Devlet Personel Başkanlığı'na bildirdi. Bakanlar Kurulu'nun hafta başındaki toplantısında gündeme gelen kadro talepleri, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in de katılımıyla, değerlendirilecek ve kurumlara Bütçe Yasası'nda öngörülen 48 bin kadronun dağıtımı yapılacak.
Milli Eğitim başı çekiyor
Erdoğan'ın yoğun talepler üzerine, Şahin'e "Bu talepler çerçevesinde görüşelim" dediği öğrenilirken, bu konuda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın da görüşü alınacak. Kamu kurumlarına kadro dağıtımı konusu, bayramdan sonraki hafta netleşecek ve dağıtım listeleri kurumlara gönderilecek. Ancak, 48 bin kadro dışında kamuya yeni kadro verilmesinin mümkün olmadığı görüşü ağırlık kazanırken, söz konusu kadroların kurumlar arasında dağıtımında AB kıstasının da gözetileceği kaydedildi.
Bakanlıklardan, Devlet Personel Başkanlığı'na bildirilen ve Bakanlar Kurulu gündemine de taşınan toplam kadro talebinin 118 bin 520 olduğu bildirildi. Kadro talebinde 20 bin personel isteği ile Milli Eğitim Bakanlığı başı çekerken, Emniyet Genel Müdürlüğü 7 bin, Adalet Bakanlığı 7 bin 743, Sağlık Bakanlığı da 5 bin kadro talep etti.
Diğer bakanlıklar ve kamu kurumlarının da 5 binin altında kadro talebinde bulunduğu belirtildi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in eğitim kadrosundaki personel eksikliğine dikkat çekerek, taleplerinin tamamıyla karşılanmasını istediği, bunun da Başbakan Erdoğan tarafından olumlu karşılandığı öğrenildi.