Hükümetin ilk zam teklifi yüzde 4+fark

Hükümetle memur sendikaları arasındaki toplu görüşmelerin üçüncü turunda, Maliye masaya 'enflasyon hedefi kadar zam' yani yüzde 2+2 ve enflasyon farkı kadar zam önerdi.

ANKARA - Hükümetle memur sendikaları arasındaki toplu görüşmelerin üçüncü turunda, Maliye masaya 'enflasyon hedefi kadar zam' yani yüzde 2+2 ve enflasyon farkı kadar zam önerdi. Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Bakanlar Kurulu'nun pazartesi günkü toplantısında, bu zammı bütçeyi büyütmeden ne kadar artırabileceklerini değerlendireceklerini, ancak popülist davranamayacaklarını söyledi.
Memur sendikaları, enflasyondaki sapma ve ücretlerdeki reel kayıpların giderilmesi için 10 puan ilave zam ve yılın ikinci yarısı için yüksek oranlı artışlar isterken, hükümetten yalnız ilk yarı için 2.38'lik enflasyon farkının giderileceği sözü verilmişti. Maliye, dün toplu görüşme masasına 'enflasyon kadar zam' önerisiyle geldi. Maliye Bakanlığı bürokratları, memur maaşlarına 2007'nin birinci ve ikinci altı aylarında yüzde 2'şer oranında zam önerdi. Enflasyon farkının da bu zamma ilave edileceğini belirtilirken, konfederasyon temsilcileri, 'kabul edilemez' tepkisi verdiler.
Şahin başkanlığında üçüncü görüşmeler sonrasında sendikalardan sert açıklamalar geldi. Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, "Bu teklif kamu çalışanına hakarettir. Siyasi irade bunu anlamak istemiyorsa, alanlarda anlatırız" sözleriyle 26 Ağustos'ta yapacakları mitinge dikkat çekti.
'Niye imzaladınız?'
Popülist davranmayacaklarını, orta vadeli programda enflasyon hedefinin yüzde 4 olduğunu belirten Şahin, Akyıldız'ın, "Bu memura hakarettir" eleştirisi üzerine, "2006 için yüzde 2.5+2.5 yüzde 5'in altına imza attınız, bu niye hakaret sayılıyor" tepkisini verdi. Sendikalarının 1.023; 1.050 ve 1.475 YTL arasındaki taleplerinin en az yüzde 60 artış anlamına geldiğini belirten Başbakan Yardımcısı Şahin, yüzde 4 zam önerisinin bütçe büyüklüğünü artırmadan ne kadar iyileştirilebileceğinin pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nda ele alınacağını söyledi.
Şahin, bu yıl bütçede yüzde 26 pay alan memurların 2007 yılı bütçesinden yüzde 29.5 pay alacaklarını, 189 milyar YTL'lik bütçenin 50 milyar YTL'sinin memurlara ayrıldığını vurguladı. Yüksek maaş artışının siyasi rantı olduğuna da işaret eden Şahin, "Siyasi rant için ülke ekonomisini sarsacak adımlar atamayız. Ülke gerçeklerini hiç kimsenin göz ardı etmemesi gerekir" diye konuştu. KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul ise yüzde 4'lük zam önerisini tartışmaya bile gerek görmediklerini belirterek, "Dağ fare doğurdu" dedi. Yönetici ve üyelerine 'acil eylem çağrısı' yapan KESK'in iki günlük eylemi bugün başlayacak.