Hükümetle ipler gerildi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, gelecek yıl bütçede memurlara ayrılan 2.7 milyar YTL'lik ilave payın 3 milyar 164 milyon YTL'ye yükseltilmesini sağladığını belirterek...

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, gelecek yıl bütçede memurlara ayrılan 2.7 milyar YTL'lik ilave payın 3 milyar 164 milyon YTL'ye yükseltilmesini sağladığını belirterek, bunun kendisine Maliye, Hazine ve DPT tarafından ifade edilen 'son limit' olduğunu söyledi. Universiade 2005 ile ilgili Gençlik ve Spor Vakfı sosyal tesislerindeki toplantıya katılan Şahin, toplugörüşme sürecine ilişkin değerlendirmeler yaptı.
Şahin, hükümetin, dünkü teklifinin, ortalama maaşı 950 YTL'ye yaklaştırdığına, en düşük maaşı yüzde 15.7, ortalama maaşı ise yüzde 10.2 artırdığına dikkati çekerek, iki memur konfederasyonunun konuyu yetkili organlarında görüşeceklerini söylediğini aktardı. Şahin, "Pazartesi konuyu bir kez daha görüşeceğiz" dedi. Hükümetin zam önerisini revize edip etmeyeceği sorusuna ise Şahin, 2006 bütçe taslağında memurlar
için 2.7 milyar YTL ilave pay ayrıldığını, ancak görüşmeleri sonucunda, bunun 3 milyar 164 milyon YTL'ye yükseltilmesini sağladığını söyledi. Şahin, Başbakan Tayyip Erdoğan ile de gelinen noktayı istişare edeceğini vurgularken, "Onun farklı önerileri olur mu? Sayın Başbakanımızın takdiridir" dedi. KESK'in yüzde 77.8, Kamu-Sen'in yüzde 32, Memur-Sen'in yüzde 51.1 zam talebi olduğuna dikkati çeken Şahin, "Hâlâ bu alışkanlıklar devam ediyor" diye konuştu.
Yasal sınır uyarısı
Bir sendika başkanının, "Biz bunu beğenmedik, yüzde 78.8 zam isteriz. Aksi halde Ankara'ya yürürüz, işi yavaşlatır, işyerlerini terk etmeyiz" dediğine işaret eden Şahin, "Bu cümleler, Devlet Memurları Kanunu'na göre suç, tehdit. Devlet tehdide boyun eğmez" diyerek, eylemlerin yasal sınırlarda kalması uyarısında bulundu.
Şahin, Meclis'e gelmesi beklenen Anayasa değişikliği paketinde, Anayasa'nın 53. ve 54. maddelerinde memurlara da grevli, toplu sözleşmeli sendikal hak tanıyacak düzenleme yer alacağını vurgulayarak, "Bu bizim hükümet olarak taahhüdümüzdür" dedi. Şahin, grev ve lokavt hakkının önündeki en büyük engelin de sendika ve konfederasyonların davranışları olduğunu söyledi. Şahin, 40'ar milyon liralık seyyanen ve yüzde 3'lük zammın ek ödeme almayan öğretmen ve polislerin maaşlarına 100 milyon olarak yansıyacağını da sözlerine ekledi. Şahin'in, işi bırakma eylemlerinin Devlet Memurları Yasası uyarınca suç oluşturacağı sözleri ise sendikacıları kızdırdı. Şahin'in bu eylemlere hazırlanan sendikalardan birinin anadilde eğitim hakkı istediği için yargı duvarına çarptığı sözleri üzerine Eğitim-Sen Başkanı Aladdin Dinçer, Şahin'in kendilerinden özür dilemediği takdirde toplugörüşmeleri tıkayacaklarını söyledi.
KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul da, eylem çağrısını 'suç' sayan Şahin'in, demokratik eylem hakkını kullanmak isteyen KESK'i tehdit ettiğini söyledi. Tombul, Şahin'in Eğitim-Sen'le ilgili sözleri üzerine, bakanı yargıyı yönlendirmekle suçladı.