Hükümetten bir 12 Eylül sürprizi de vergi ve prim borçularına geldi

Hükümetten bir 12 Eylül sürprizi de vergi ve prim borçularına geldi
Hükümetten bir 12 Eylül sürprizi de vergi ve prim borçularına geldi

Vergi ve prim borçlularıyla ilgili yeni uygulamanın bir af olmayacağını söyleyen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Faizlerde indirim, taksitlerde kolaylık yapılacak dedi. fotoğraf: ENSAR öZDEMIR / aa

İZMİR - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın 12 Eylül’de gerçekleştirilecek olan yeni Anayasa Paketi oylamasına ilişkin işdünyasının çatı örgütü TÜSİAD’a yönelik ‘taraf olmayan bertaraf olur’ uyarısı ekonomi camiasında tartışmalara neden olurken, referandumuna sayılı günler kala hükümet vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarına af için kolları sıvadı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi bürokratları vergi ve prim affı için sıkı mesai içinde girdi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İzmir’de gerçekleştirdiği temaslar kapsamında  dün vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılacağını kamuoyuna açıkladı. Babacan, “Vergi ve prim borçlarıyla ilgili yeniden yapılandırma kararı aldık. Hem Gelir İdaresi, hem Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışma yapılıyor. Özellikle krizin etkisiyle ödeme sıkıntısı çeken mükellefler için bir yeniden yapılandırma programı olacak. Ancak bu bir af değil. Ne olacak? Faizlerde indirim, taksitlerde kolaylık” dedi.

Tarafsızlığa ‘tutar’ yanı
Babacan İzmir programı kapsamında İzmir Genç İşadamları Derneği’ni (İGİD)ziyaret ederek Ege Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu üyeleriyle bir araya geldi. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’in Ali Babacan, bazı iş dünyası örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin, AB konusunda açık taraf olmasına rağmen anayasa değişikliği paketi konusunda ‘tarafsızız’ demesinin tutarlı olmadığını söyledi. Babacan, “AB’ye evetse anayasa değişikliği de AB komisyonu tarafından tam uygun bulunduysa, bu Türkiye ’yi AB’ye daha da yaklaştıracak deniyorsa ’AB’ye evet ama anayasa değişikliğini bilmem’ çok da tutarlı olmuyor doğrusu” dedi. 

Paketin ekonomiye etkisi
Ayrıca Anayasa paketinin kabulünün ekonominin geleceği için de çok önemli olduğuna işaret eden Babacan, şunları söyledi: “Önümüzdeki dönem inşallah her şey yolunda giderse, Anayasa değişiklik paketi kabul edilip, devreye girerse önümüz çok açılacak. Avrupa’nın 6. büyük ekonomisiyiz. Bir üstümüzde İspanya var. İspanya ekonomisi daralmaya devam ediyor ve uzun süre toparlayamayacak. Biz o İspanya’nın beşinciliğini zaten gözümüze çoktan kestirdik. Arkasından İtalya var.”
Babacan, 20-30 sene sonrasının Avrupa’sında iki ekonominin göründüğünü, bunların Almanya ve Türkiye olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir yıldır yazılan çizilen raporlara bakın... Ama bu hangi şartla. Türkiye’de iyi bir hukuk düzeni, sağlam bir anayasal çerçeve, öngörülebilir bir demokrasi. Gerçek anlamda halkın egemen olduğu bir demokrasi. Bunlar olmazsa ben açık söyleyeyim biz yerimizde saymaya devam edeceğiz. Ya da Allah korusun geri gidip kaymaya başlayacağız. Bu referandum çok ciddi bir fırsat ve sınav.” (Radikal)