Hükümetten Boyner'e: Sen gelme

Hükümetten Boyner'e: Sen gelme
Hükümetten Boyner'e: Sen gelme
Hükümet-TÜSİAD arasında AK Parti'nin üç kademeli eğitim sistemi nedeniyle başlayan gerilimde 8 Mart Kadınlar Günü öncesi yeni bir kriz yaşandı.

Başbakan Tayyip Erdoğan ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner arasındaki “4+4+4=12 yıllık kesintisiz eğitim projesi” gerilimi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programlarına da yansıdı. Başbakan Erdoğan’ın katılacağı, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’in de konuşmacı olarak davet edildiği 8 Mart’ta Mardin’de yapılacak “Kadınların İstihdama Katılımı” konulu panel iptal edildi.

Panelin iptal edildiği bilgisi kendisine cuma günü iletilen TÜSİAD Başkanı Boyner de Başbakan Erdoğan’ın bakanlarıyla çıkarma yapacağı Mardin gezisine katılmaktan vazgeçti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 8 Mart için hazırladığı Mardin programına Başbakan Erdoğan ve Boyner haftalar öncesinden çağrılmış, Boyner’den “Kadınların İstihdama Katılımı” konulu panelde de konuşmacı olması istenmişti. Panelin davetiyeleri bile basılmıştı.

4+4+4 GERİLİMİ
Ancak AK Parti Grubu’nun 12 yıllık kesintisiz eğitimi kademelendiren yasa teklifine TÜSİAD’ın tepki göstermesinin ardından program değiştirildi. Bakanlık yetkilileri Başbakan’ın katılacağı bir temel atma töreni nedeniyle kadınlara yönelik panelin iptal edildiğini açıkladı. Avrupa Birliği temsilcileri ve iş örgütleri ile 5-6 Mart tarihlerinde temaslarda bulunmak üzere Brüksel’e giden Boyner, Habertürk’ün sorusu üzerine Mardin’de konuşmacı olarak davet edildiği panelin iptaline ilişkin bilginin kendisine iletildiğini söyledi. Boyner 8 Mart akşamı İstanbul’da bir programa katılacağını bildirdi.

İPTALİ DOĞRULADI
“8 Mart bizim için önemli, biz dernek olarak 8 Mart’a gereken önemi yine vereceğiz” açıklaması yapan Boyner, “Geçen hafta Başbakan ile yaşa nan polemik ile bu iptali ilişkilendiriyor musunuz” sorusuna ise “Bu konuda bir şey söylemek istemiyorum, sadece iptal haberi doğru, bunu söyleyebilirim” diye yanıt verdi.

Gün gün Erdoğan-Boyner tartışması
27 Şubat: AK Parti 4+4+4 kademeli eğitim teklifini Meclis’e sundu. TÜSİAD Başkanı Boyner, “Kademeli eğitimi desteklemelerinin mümkün değil, bu kız çocuklarının eğitime katılımında sorun yaratır” dedi.

28 Şubat: AK Parti grup toplantısında Başbakan Erdoğan Boyner’e “Verilen tepkiler tamamen bayat, çağdışı ve Türkiye gerçeklerinden uzak tepkilerdir. 8 yıllık kesintisiz eğitimin mimarlarından, akıl hocalarından biri olan TÜSİAD’ın bugün bir kez daha statükoculuğu savunması, ibretlik bir durumdur. Kusura bakma TÜSİAD senin arzun olmayacak. Milletin arzusu olacak” sözleriyle karşılık verdi.

29 Şubat: Boyner, Erdoğan’ın gruptaki çıkışına “TÜSİAD’ın bu konuda çalışma yapması, fikir beyan etmesi çok geçerli. Tepkisine şaşırdım. Herhalde TÜSİAD’a vurmanın dayanılmaz bir cazibesi var” karşılığını verdi.

1 Mart: Erdoğan, Merkez Bankası’nda düzenlenen Türk Lirası Simge Tanıtım Programı’nda Boyner’e “Bizim, eğitimle ilgili telafi çabalarımızın önünü kesmek adına, kör ideolojiyle zihinleri bulandırıyorlar. Biz, seçkinlerin, elitlerin, patronların hükümeti değiliz. Hiç kimse eski Türkiye’nin refleksleriyle hareket etmesin. Millet iradesi her kararın üzerindedir. Bunu herkes artık hazmetmek zorundadır” dedi. (Habertürk)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108066010806607

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SAYIN BOYNER - ameduz

  sayın boyner newroz kutlamalarına diyarbakıra bekliyoruz .

  halkımız da aynen başbakan ve ailesinin olanaklarına sahip zaten, halktan herhangi biri gibiler. - ertanöngür

  Bildiğiniz üzere başbakan 20 senede işçilikten dünyanın 8. zengin başbakanı olmadı, bütün aile fertleri de patron değil, işçi:)

  HANGİ VATANDAŞ - xebur

  TÜSİAD Bir sivil toplum kurumu elbrtr onunda açıklama hakkı vardır, başbakan neden bu kadar tepki gösteriyor anlamak mümkündeğil. Başbakan biz sizin arzunuzu yerine getirmiyeceğiz sadece vatandaşın arzusunu yerine getireceğiz diyor, sayın başbakan siz hangi vatandaşa sordunuz? siz hangi vatandaşa bunun açıklamasını yaptınız? siz hangi öğrenciye aneni al gel dediniz? ben bir vatandaş olarak 444 ne anlama geldiğini bilmiyorum hangi vatandaş anlıyor bilmiyorum, sizin vatandaş dediğiniz insanlar başka ülkede mi yaşıyor yoksa bizmi görmüyoruz. Sayın başbakan bir öğrenci annem 444 nedir öğrenmek istiyor derse al anneni git demezmisiniz.

  Ring ve Politika - ramka

  Nurettin Canikli, politikayı görüş alış verişine değil de ringdeki dövüşçülere benzetti. TÜSİAD'a çıkıştı. Aşağıdaki dörtlüğü Şair Eşref'ten esinlenerek sayın Canikli'ye armağan ediyorum: Siz her gün azarladıkça, Milletin konuşacak hali kalmıyor. Gam değil, halkın susması da, Elde ringe çıkacak ahali kalmıyor.

  Ring ve Eleştiriye Tahammülsüzlük - ramka

  Nurettin Canikli TÜSİD'a çıkışarak "Ringe çıktıysan yumruk atmak kadar yemeyi de göze alacaksınız" diyor. Artık herkesi azarlamayı, tepeden bakmayı öğrenmiş olan bir iktidarla karşıkarşıyayız. TÜSİAD, kendisini savunur; ama biz TÜSİAD'ın ve başka her türlü sivil toplum kuruluşunun söz hakkını savunmak durumundayız. İktidar, artık kendine yöneltilen eleştiriden alacağı bir şey olmadığını düşünerek hareket ediyor. Eleştirileri, adeta arenaya çıkmak olarak nitelendiriyerlar ve "biz güçlüyüz, bizim karşımızda ringe filan çıkmaya kalkmayın" demeye getiriyorlar. Artık düşünce özgürlüğü bir anlam ifade etmiyor. Çok seslilikten hoşlanmıyorlar. Millet diye bir kavramın arkasına gizlenerek, oy çokluğunu milletle özdeşleştiriyorlar. Eleştiriye tahammülleri kalmadı. Onun için sürekli artan bir otoriterleşme var. Bakalım bu böyle nereye kadar gidecek?

  AH ÖZGÜRLÜK AH! -NERDESİN? ÖZLEDİM SENİ... - TADEM

  Parası olmayanlar korkudan ses çıkaramıyorlar ki gerçekler dile gelsin. Parası olanlarda; konjokturel güçlü olan diğerine şu an ben güçlüyüm .Yaptığım yanlışta olsa ses çıkarma yoksa haaa....Başka yerden seni kıstırırım.Ama efendim milletin geleceği...aması maması yok.Efendim; Eğitimde yapılan hatalar gelecek 10 yıllarımızı etkiler. Dünya bireyin özgürlüğü diyor, din özgürlüğü onun alt başlığı...Bak hala efendim diyor.Peki efendim... dediğimi kimseye söyleme....

  Eleştiriye Kapalıyız! - ramka

  Kaderciliğe inanmış insanların en önemli özelliği eleştiriye kapalılıktır. Böyle olunca da gelişemezler ve değişemezler. Gerçekten gelişmek için öğrenmeye açık olmak gerekir. Eğitim gibi çok temel bir konuda hiçbir sivil toplum örgütüne danışmayan, üniversitelerden öneri almayan, dünyada denenmiş ve başarısı açıkça kanıtlanmış seçenekleri incelemeden ve ne yazık ki içini kendi ideolojik hedefleriyle doldurup, eitimi 12 yıla çıkarıyoruz diye yüzümüze baka baka konuşanlar, artık hiçbir öneriye açık değiller. Üstelik artık yeni bir kavramımız var. "Milletle aynı yöne bakmak". "Senin dedeğin değil, milletin dediği olacak, millet demekse çoğunluk oyunu alandır" gerisi boştur demeye getiriyorlar. Yani bu memlekete komünizm gelecekse onu da biz getiririz zihniyeti yeniden esmeye başladı. Asıl milletten kopuş, kendini milletin yerine koymakla başlamaz mı? Bir düşünelim hele.