Hükümetten 'düzeltme'

Hükümet, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in, yabancı sermayeye sınırlama isteyen sözlerinin ardından patlak veren tartışmada sermayeden yana kararlı bir tutum takındı.

ANKARA - Hükümet, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in, yabancı sermayeye sınırlama isteyen sözlerinin ardından patlak veren tartışmada sermayeden yana kararlı bir tutum takındı. Hükümet Sözcüsü Cemil Çicek, "Biz, Şener dahil yabancı sermayenin Türkiye için önemli bir kaynak olabileceğine inanıyoruz. Yabancı sermayenin olabildiğince gelişmesinden yanayız" dedi.
Bakanlar Kurulu, hafta içinde Şener'in açıklamalarıyla başlayan yabancı sermaye tartışmalarını değerlendirdi. Başbakan Tayyip Erdoğan tartışmalar hakkında Şener'den bilgi aldı ve konunun açıklığa kavuşturulmasını istedi. Şener'in de görüşlerini aktardığı ve bazı sözlerinin yabancı sermayeye karşıymış gibi yansıtıldığını söylediği belirtildi. Kuruldan sonra açıklama yapan Çiçek de şu mesajları verdi:
Yabancı sermaye kaynak: Hükümet olarak kanaatimiz şudur; yabancı sermayenin olabildiğince gelmesinden yanayız. Yabancı sermayeden azami ölçüde istifade etmemiz gerekir. Biz konuya olumlu bakıyoruz. Şener de dahil hepimiz yabancı sermayenin önemli bir kaynak olabileceğini düşünüyoruz. Şener de açıklama yaptı; sözleri farklı olarak basına yansıdı, yorumlandı.
Kriz lafı bile doğru değil: Kriz olmasını gerektirecek hiçbir gelişme yok. Taşların yerli yerine oturduğunu görüyoruz. Faizlerde ve enflasyonda düşüş var. Döviz sıkıntısı yok. Neye bakarak kriz deniyor. 'Allah vere bir hükümet tökezlese biz de bundan nema çıkarsak' diyenler olabilir. Bunları bir kenara koymak lazım. Bu lafı telaffuz etmek doğru olmaz.
Sosyal güvenlik reformu: Sosyal güvenlik reformu komisyondan geçmedi. Yeni döneme kalmış görünüyor.
'Meclis toplanabilir'
Çiçek'in bu sözlerine karşın dün temaslarda bulunmak üzere Londra'da bulunan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise sosyal güvenlik yasa tasarısının görüşülmesi için Meclis'in eylül ayı öncesinde toplantıya çağrılabileceğini söyledi. Gül, "Bu yasaları zamanında geçireceğimizden eminim, eylülden önce parlamentonun bir erken toplantısı olabilir" dedi.
Milano'da 3. Avrupa Akdeniz Konferansı'na katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise, Şener'in yabancı sermayeye ilişkin sözlerinin yanlış anlaşılma ürünü olduğunu belirtip "Zaten bunun yanlış anlaşılma olduğuna dair beyanat var. Şener, yabancı sermayeye karşı değil" diyerek şöyle devam etti: "Biz, birbirimizle gazete ve televizyonlar aracılığıyla konuşmayız. Hükümet olarak politikamız var ve bunun takipçisiyiz. Başta başbakanımız, başbakan yardımcılarımız ve ilgili bakanlarımız da aynı politikanın takipçisidir."
Türk-İş destek verdi
Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, yabancı sermayeye sınırlama getirilmesi gerektiğini savunan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'e destek vererek 'yürekli çıkış' için kutladıklarını belirtti. Kılıç, Şener'in, "Türkiye'nin en büyük kamusal varlıklarının, birkaç yıllık sermayeleri karşılığı uluslararası sermayeye peşkeş çekildiği bugünlerde, son derece önemli bir soruna vurgu yaptığını" söyledi. Kılıç, Türk-İş'in yabancı sermaye girişine karşı olmadığını belirterek "Türk-İş, yeni yatırımlar yapan, istihdam yaratan, vergi veren ve kayıt altında tutulan yabancı sermayeyi desteklemektedir" diye konuştu.
(Radikal, Reuters)