Hükümetten ilaç savunması

SSK'lıların serbest eczanelerden ilaç alabilmelerine ilişkin protokolün yarattığı karmaşa, hükümeti savunmaya geçmeye zorladı.

ANKARA - SSK'lıların serbest eczanelerden ilaç alabilmelerine ilişkin protokolün yarattığı karmaşa, hükümeti savunmaya geçmeye zorladı. Hem yurttaşların hem de eczanelerin suçladığı Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, geçiş süresinin getirdiği bazı sıkıntıların olmasını doğal karşıladıklarını söyledi. Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Başkanı Mehmet Domaç da dün itibariyle 10 binin üzerinde eczanenin SSK'lıya hizmet verdiğini, gelecek hafta sonunda 14 bin eczanenin SSK ile anlaşma yapacağını hesapladıklarını söyledi.
Sözleşmelerin yetişmemesi ve şifrelerin zamanında verilememesi nedeniyle sıkıntılar olabileceğini dile getiren Başesgioğlu, SSK ile sözleşme yapan eczane sayısının önceki gün rakamlarına göre 8 bin 200'e ulaştığını ve hızlı şekilde artamaya devam ettiğini kaydetti.
Sayı 10 bine ulaştı
Eczane sayısı arttıkça sigortalıların daha çok eczaneye gitme imkânı bulacaklarını ifade eden Başesgioğlu, "Eczacılarımızın, sektörün yaşadığı sıkıntıları giderme konusunda komisyon kurduk. Sıkıntılar her geçen gün azalacak" diye konuştu. Başesgioğlu, eczacıların ödemeye ilişkin tereddütleri konusunda, "Bütçe Uygulama Talimatı yeni yayımlandı. Eczacılarımızın, belki bu sıkışık dönemde ilaçları temin etmekte bir sıkıntıları olmuştur ama sektör içinde, Bütçe Uygulama Talimatı'nda geri ödemeye tabi ilaçlar da eczanelerde bulundurulacaktır" dedi. TEB Genel Başkanı Domaç da dün itibarıyla 10 binin üzerinde eczanenin SSK'lıya hizmet verdiğini, sayının hızla artacağını dile getirdi.