Hükümetten işsizlik ve istihdam için kurulu

AKP hükümeti, muhalefetin ve kamuoyunun en çok eleştiri yönelttiği konuların başında gelen 'işsizlik' konusunda kolları sıvadı. Bakanlar Kurulu konuyu ele alırken...

ANKARA - AKP hükümeti, muhalefetin ve kamuoyunun en çok eleştiri yönelttiği konuların başında gelen 'işsizlik' konusunda kolları sıvadı. Bakanlar Kurulu konuyu ele alırken, Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, toplantıda 'istihdam ve işsizlik' sorunu için Ekonomik Koordinasyon Kurulu ile ilgili bakanların katılacağı koordinasyon kurulu oluşturulduğunu açıkladı.
Bakanlar Kurulu toplantısından sonra "Bugün de, yarın da, öngörülebilir süre içerisinde işsizlik ve istihdam konusu hükümetin öncelikli konuları arasında" diyen Çiçek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu'nun istihdam konusuyla ilgili Bakanlar Kurulu'nu bilgilendirdiğini aktardı. İşsizlik oranının mart-nisan ve mayıs aylarında ortalama yüzde 10'a indiğini belirten Çiçek, ilk 3 aylık dönemde bu oranın yüzde 10.9 olduğunu anımsattı.
Çiçek, "Burada belli ölçüde azalma söz konusudur. Şüphesiz işsizliğin makul bir seviyeye inebilmesi, en azından Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin rakamlarına yaklaşacak bir düzeye inmesi için Türkiye'nin çok yönlü politikaları kararlılıkla sürdürmesi lazım" diye konuştu. Bakan Çiçek şöyle devam etti: "Hükümet olarak aldığımız kararla, belli aralıklarla istihdam ve işsizliği kontrol altına almak üzere Ekonomik Koordinasyon Kurulu ve ilgili bakan arkadaşların katılımı ile izlenecek. Bu konuda hangi gelişmeler oldu, aksayan yönler nelerdir, bunları doğrudan gündem maddesine almak suretiyle, AB yasalarında olduğu gibi gündeme alacağız."