Hükümetten KOBİ'lere iyi haber

Hükümetten KOBİ'lere iyi haber
Hükümetten KOBİ'lere iyi haber

Hükümet sözcüsü Çiçek dün akşam Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu.

Hükümet kriz ortamında kredi bulmakta zorlanan KOBİ'ler için Hazine'yi devreye soktu. Hazine kredi garanti fonuna 1 milyar TL kaynak aktaracak

ANKARA - Hükümet, kriz dolayısıyla finansman sıkıntısı yaşayan küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) finansmana erişimini kolaylaştırmak amacıyla Hazine’den 1 milyar liraya kadar kaynak aktaracak.
Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada konuyla ilgili kanun tasarısının bakanların imzasına açıldığını söyledi. Çiçek, tasarıyla Hazine tarafından nakit veya özel tertip devlet iç borçlanma senedi ihracı yoluyla Kredi Garanti Fonu’na (KGF) kaynak aktarılacağını belirtti. Tasarının gerekçesinde, küresel krize bağlı olarak başta KOBİ’ler olmak üzere firmaların finansman kaynaklarına erişimleri ve kredi sisteminde bazı sıkıntılar yaşandığı vurgulandı.
Hazırlanan tasarıyla firmaların finansman imkânlarının geliştirilmesi ve kredinin etkin işlemesine katkı sağlanmasının amaçlandığı kaydedilen gerekçede, 1 milyar liralık kaynak aktarımının gerçekleştirileceği kredi garanti kurumlarını tespit etme ve kaynak aktarımına ilişkin usul ve esasları belirleme yetkisinin bakanlar kuruluna verileceğine dikkat çekildi.
Çiçek, bir soru üzerine kredi garanti konusunun bankalar, Hazine, KOSGEB ve odalar birliği boyutu bulunduğunu söyledi. KGF’ye TOBB gibi kurum ve kuruluşların katkısının olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine de Çiçek, “Hepimiz taşın altına elimizi koymamız lazım. Arkadaşlarımız bunları uzlaşarak, konuşarak yapıyor” dedi. Bu arada, kredi garantisi kapsamında kullandırılacak krediler açısından Bankacılık Kanunu’nun bazı hükümleri uygulanmayacak. 

Kat mülkiyetine yeni düzenleme
Kat irtifaklı tapularını 28 Kasım’a kadar kat mülkiyetine çevirmeyenlere 1000 lira ceza öngören yasayla ilgili de yeni bir düzenlemeye gidilecek. Çiçek, Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in konuyla ilgili bir yasal düzenleme yapılması için 5-10 gün hazırlık yapacaklarını söyledi. Çiçek, yapılacak düzenlemeyle kat irtifakından kat mülkiyetine geçişi kolaylaştıracaklarını ve vatandaşın şikayetini bir ölçüde azaltacaklarını, vergi kayıplarını da ortadan kaldıracaklarını belirtti. Çiçek, her ne kadar kasım ayına kadar vakit varsa da bu yasanın da Meclis tatile girmeden çıkmasını istediklerini vurguladı. (Radikal)