Hükümetten krize özel 'geçici iş yaratma' projesi

Hükümetten krize özel 'geçici iş yaratma' projesi
Hükümetten krize özel 'geçici iş yaratma' projesi

Bakan Çelik: Kriz ve işsizlik dönemi kahvehanelerde değil, meslek edinerek geçirilmeli. FOTOĞRAF: CEM ÖZDEL /AA

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 81 ilde toplum yararına çalışma projesiyle istihdam yaratılacağını ve yaygın mesleki eğitime başlanacağını söyledi

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, istihdama katkı amacıyla geçici iş yaratma, mesleki eğitim ve işsizlik ödeneğine hak kazananların işini kaybetmeleri halinde primlerinin İŞKUR tarafından ödenmesini içeren bir çalışma yaptıklarını söyledi. TBMM’de soruları yanıtlayan Çelik, Türkiye’de finans sektörü ve kamu maliyesinde bir sıkıntı söz konusu olmamasına rağmen özellikle sanayi üretiminde ve ihracattaki daralmanın istihdama olumsuz yansımaları olduğunu kaydetti. Çelik, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Bakanlık olarak bir çalışmayı gerçekleştirdiklerini anlattı.
Çalışmalarının Bakanlar Kurulu’nda görüşülmediğini, ancak kendileri açısından önemli olduğunu vurgulayan Çelik, Bakanlar Kurulu’nda değerlendirildikten sonra son şeklini alacağını söyledi. Çelik, çalışmanın içeriğiyle ilgili şu bilgileri verdi:
Geçici iş yaratma projesi: Toplum yararına çalışma projesi dediğimiz geçici iş yaratma projesidir. Bu proje 81 ilde valilerle görüşmeyi ve onların toplum yararına işlerle ilgili tespitleri ve bizim yapacağımız çalışmanın bütünleşmesiyle olacaktır.
Yaygın mesleki eğitim: İkincisi, mesleki eğitimle ilgili önemli kaynak tahsisi yapmıştık. Bu kaynağın artırılması ve daha yaygın bir mesleki eğitimin kriz döneminde gerçekleşmesiyle ilgili bir çalışmamız vardı. 2009 için hedefimiz 100 bin kişiydi. Yılın ilk çeyreğinde 33 bin kişi bu eğitimi aldı, bir kısmı da almaya devam ediyor. Önümüzdeki süreç içinde 100 bin kişiyi mesleki formasyona kavuşturma konusunda sıkıntı görülmüyor. Kaynak sağlıklı bir şekilde kullanılacak. Ancak bunu yeterli bulmuyoruz.
İŞKUR ödeyecek: Üçüncü önemli bir konu da işini kaybeden vatandaşlara bildiğiniz gibi işsizlik ödeneği veriliyor. Bunların işe alınması halinde primlerinin İş-Kur tarafından ödenmesi... Şu anda 6 ay, 8 ay, 10 aylık sürelerde işini kaybeden vatandaşlarımız işsizlik ödeneği alıyor. İşsizlik ödeneği almayı hak edenlerin yeniden işe dönmeleri halinde, primlerinin İş-Kur tarafından karşılanabilir.

‘Detaylı inceleme gerekiyor’

Bunların Bakanlar Kurulu’nda detaylandırılması ve derinlemesine irdelenmesi gerektiğine işaret eden Çelik, “Kriz geçicidir. Aldığımız önlemlerin de geçici olması açısından bu üç çalışmayı yaptık. Daha da yapılması gereken ve mutfakta yaptığımız çalışmalar var. Gelişmelere göre bunları uygulamaya koyma zarureti var. Bunların kesinleşmesi, uygulamaya konulması, detaylı irdelemeyi gerekli kılıyor” dedi. (Radikal)