Hükümetten ÖTV ve KDV indirimine devam kararı

Hükümetten ÖTV ve KDV indirimine devam kararı
Hükümetten ÖTV ve KDV indirimine devam kararı
Hükümet sanayicinin sesini bir kez daha dinledi. Dün üç aylığına uygulanan ÖTV ve KDV indiriminin bitime saatler kala yeni indirim oranları belirlendi

ANKARA - Hükümet dün süresi dolan ÖTV ve KDV indirimi ile ilgili uzun bir mesai yaptı. Önce Bakanlar Kurulu toplantısı için bir araya gelen hükümet hemen ardından Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında bu kez ekonomiden sorumlu dört bakanla  bir araya geldi.
Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından Başbakanlık Yeni Bina’dan ayrılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, tekrar Başbakanlık Yeni Bina’ya geldi. Başbakan Erdoğan’ın dört bakanla ÖTV ve KDV’deki indirimlerin süresinin uzatılması konusunda toplantı yaptıkları öğrenildi. Saatler süren toplantı, saat 22.40’da sona erdi.
Bu arada ÖTV ve KDV indirimlerine ilişkin kararnamenin Çankaya Köşkü’ne gönderildiği ve aynı zamanda Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlanacağı öğrenildi. 
Gazetemizin yayına hazırlandığı saatlerde resmi ÖTV ve KDV indirim oranları henüz açıklanmamıştı. 

EKK’da düzenlendi
Bu arada dün sabah saatlerinde Başbakanlık Merkez Binası’nda bir basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise, ÖTV ve KDV indiriminde mevcut uygulamanın sona ereceğini anımsatarak, yeni oranların bugün devreye gireceğini belirtti. Toplantıda ÖTV ve KDV indiriminin sorulması üzerine Babacan, mevcut uygulamanın düne kadar devam ettiğini önceki gün gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) da yeni düzenlemeye son şeklini verdiklerini anlattı.
Bakan Babacan, “En geç bu gece (dün gece) yeni oranlar devreye girecek. Yeni oranlar derken, bakarsınız bazısı değişmez, yeni oranlar olabilir, tamamen eskiye dönülen ürünler olabilir. Bu, eskisinin aynen devamı şeklinde bir şey olmayacak” diye konuştu.

Altınlarla bayiye gittiler
Hükümet 15 Mart’ta aldığı kararla birçok üründe ÖTV ve KDV ile ilgili düzenlemeler yapmış ve üç ay uygulanacağını açıklamıştı. Krize karşı önlem almamakla eleştirilen hükümet bu uygulamayla indirim yapılan sektörlerde hareket yarattı. Vergi indirimi en çok otomotivde işe yaradı. Hükümetin ekonomik krize karşı uygulamaya soktuğu 4. pakette otomobillerde uygulanan ÖTV’nin yüzde 37’den yüzde 18.5’e indirilmesi, beyaz eşyada uygulanan yüzde 6.7’lik ÖTV’nin tamamen kaldırılması ve bu tedbirlerin üç ayla sınırlı olması gibi düzenlemeler yer alıyordu.
120 bini aşan araç stoku bulunan otomotiv sektöründe iç talebi artırmak için 4 ile 18.5 puan arasında değişen bir ÖTV indirimi yapılmıştı. 1600 cc’ye kadar olan otomobillerde indirimden önce yüzde 37 olan ÖTV yüzde 18.5’e düş-müştü. 1600-2000 cc arasındaki araçlardaki ÖTV ise yüzde 60’dan yüzde 54’e indi. 2000 cc ve üzeri araçlarda  yüzde 84’lük vergi ise yüzde 80’e inmişti. 1600 cc üzeri motor büyüklüğüne sahip araçlar lüks sınıf da sayıldığı için indirim oranı düşük tutuldu.
Otobüs, kamyon, minübüs gibi ticari araçlarda uygulanan ve yüzde 1 ile yüzde 10 arasında değişen ÖTV oranları ise yüzde 1’e düşmüştü. 

Fiyat 4-5 bin lira düşmüştü
Yapılan düzenlemeyle vergisiz fiyatı 20 bin, anahtar teslim fiyatı (yüzde 37 ÖTV ve yüzde 18 KDV dahil) 32.332 TL olan 1600 cc motorlu bir otomobilin yeni ÖTV’li fiyatı 27.966 TL olmuştu. Yani vatandaş yüzde 13.5 oranında (4.366 TL) daha az parası vererek otomobil sahibi olmuştu. 

Ticariye yaramadı
Otomobillerde motor büyüklüğü arttıkça müşteriler vergi avantajından daha az yararlanıyordu. Ticari araçta ise ÖTV’nin yüzde 10’dan yüzde 1’e çekilmesi fiyatta yüzde 8.1 indirimi getirdi. Otomotiv sektörü temsilcileri binekteki indirimi beğenmiş ancak özellikle ağır ticaride yeterli teşviğin verilmediğini belirtmişti. Söz konusu indirim üç aylık süre boyunca büyük oranda bineğe yaramış, ticari araç satışları yüzde 40 daralmıştı.
Vergi indirimi kararıyla beyaz eşyada ve elektronikte yüzde 6.7 olan ÖTV oranı sıfırlanmıştı. Yani fiyatı 1.384 TL olan bir buzdolabının yeni fiyatı yüzde 6.2’lik bir düşüşle 1.298 TL olmuştu. 2.518 TL fiyatla satılan 40 inçlik LCD televizyonun fiyatı 158 TL (yüzde 6.2) düşmüştü.

Konut teşviği beğenilmemişti
Konuttaki indirim ise 150 metrekare ve üzerindeki konutları kapsıyordu. Bu sektörde yüzde 18 olan KDV yüzde 8’e düştü. Eski vergi oranıyla fiyatı 413 bin TL olan bir büyük konutun yeni fiyatı yüzde 14.4’lük düşüşle 353 bin 500 TL’ye inmişti. 4. paketin getirdiği teşvikler arasında en çok eleştirilen ve fayda etmeyeceği öne sürülen düzenleme de buydu. İnşaat sektörü temsilcileri asıl sıkıntının 150 metrekareden küçük konutlarda olduğunu belirtiyordu. (Radikal)