Hükümetten tavuk üreticisine darbe

Kuş gribi nedeniyle zor bir dönemden geçen tavuk üreticilerine hükümetten de soya darbesi geldi.

ANKARA- Kuş gribi nedeniyle zor bir dönemden geçen tavuk üreticilerine hükümetten de soya darbesi geldi. Hükümetten destek bekleyen sektör tavuk yeminin ana girdilerinden olan soya fasulyesi ve küspesinin ithalatından alınan Gümrük Vergisi ve fonların artırılmasıyla yeniden sarsıldı.
Banvit Genel Müdürü Ömer Görener, hükümetin soya ithalatından alınan fonları artırmasını "kaşığıyla verip, sapıyla geri almak" olarak değerlendirdi. Ömer Görener, Ekim 2005'te Balıkesir'de ortaya çıkan kuş gribi vakasından bu yana sektörün ciddi bir kriz içine girdiğini, 2005 yılında 2.5 milyar dolar büyüklüğe ulaşan ve haftada 20 bin ton üretim yapan sektörde durma noktasına gelen satışların, sanayicileri zorlu bir sürece soktuğunu hatırlattı. Görener, neredeyse yarı yarıya küçüldüklerinin altını çizdi.
Hiç tahmin etmemişler
Üretimin tamamen soğuk hava depolarına aktarıldığı bir döneme girildiği sırada, hükümetin sektöre destek vereceğini açıklamasıyla rahat bir nefes alınacağını düşündüklerini belirten Görener, şunları söyledi: "Bu destek sözlerinin arkasından yiyeceğimizi hiç tahmin etmemiştik. Kırmızı etle beyaz etin KDV'si eşitlenerek, devlet eliyle yaratılan haksız rekabetin giderileceğini beklerdik."