Hükümetten yüzde 5 zam

Hükümet ile memur sendikaları konfederasyonları arasında Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer gerginliği ile başlayan ve yüzde 3 zam önerisiyle umut kıran toplu görüşmelerde, dün Başbakan Tayyip Erdoğan devreye girdi.

ANKARA - Hükümet ile memur sendikaları konfederasyonları arasında Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer gerginliği ile başlayan ve yüzde 3 zam önerisiyle umut kıran toplu görüşmelerde, dün Başbakan Tayyip Erdoğan devreye girdi. Erdoğan, hükümetin son önerisini revize etmeden sendikaları, "Taleplerinizi revize edin gelin" dedi. Memur sendikalarına revize teklifte 4 katrilyon lirayı geçmemelerini tavsiye eden Erdoğan "Önce sen bir adım gel ben de gelirim" tavrıyla sıkı pazarlıkçı olduğunu ortaya koydu.
Dün öğle saatlerinde başlayan ve gece yarısına kadar süren toplusözleşme görüşmeleri gazetemiz baskıya girdiği saatlerde henüz sonuçlanmamıştı. Ancak edinilen bilgiye göre, hükümet ek ödeme almayan memurlara yılın birinci ve ikinci altı ayları için 40'ar milyon lira seyyanen zam ve yüzde 2,5'şer artış yapmayı kabul etti. Bunun yanı sıra aile yardımı 8 milyon lira ve sendika yardımı da 5 milyon lira olarak kabul edildi.
Hükümetin yeni önerisinin bütçeye 3 katrilyon 790 trilyon lira ek ödenek getirdiği öğrenildi.
Zam isteyene biber gazı
Kamu İşveren Kurulu ile üç memur sendikası konfederasyonu Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen ve KESK genel başkanları, 2006 zammının belirleneceği görüşme öncesinde hükümetle görüşmeye gelirken, polisin müdahalesiyle karşılaştı. Sendika yöneticilerine destek vermek için toplanan KESK üyesi memurlara polis müdahale etti.
Polis, Milli Müdafaa Caddesi'nde toplanan KESK üyelerinin Başbakanlığa yürümesine izin vermedi ve gaz bombası kullanarak dağıttı. Cadde üzerinde oturma eylemi başlatan memurlar, 'Devlet güdümlü sendikaya hayır', 'Gazınız, bombanız vız gelir bize vız', 'Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları attı.
Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin başkanlığında saat 14.00'te başlayan dördüncü tur görüşmede, Hükümetin 2.7 katrilyon lira öngörülen personel ödeneği artışını üçüncü turda 3.164 katrilyona yükseltmesinden sonra dün yeni öneri getirmediği öğrenildi. İlk önerisinde ilk yarı için yüzde 2.5, ikinci yarı için yüzde 2.5 zam öneren hükümet, ikinci önerisinde ek ödeme almayan düşük maaşlı memur için her iki yarıda 40+40 milyon lira zam ve tüm memurlar için ilk yarı yüzde 1.5 ikinci yarı yüzde 1.5 zam önermişti. Bakan Şahin, bunun 'son limit' olduğunu belirtip, ancak son sözü Başbakan'ın söyleyeceği mesajını vermişti.
Dördüncü turda özelleştirilen kuruluşlarda çalışanlara ilişkin raporun ardından toplantıya ara verildi. Bakan Şahin, üç konfederasyon başkanını makamına davet etti. Şahin ve konfederasyon genel başkanları, daha sonra Başbakan Erdoğan ile bir araya geldi. Bu arada, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Devlet Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Ali Babacan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in de toplantıya katıldıkları belirtildi. Ancak, dört bakanın Tarım Bakanlığı ile ilgili bir konuyu değerlendirmek için ayrı bir toplantı yaptıkları öğrenildi.
Erdoğan ile yaklaşık 1.5 saat süren toplantıda Başbakan yeni teklifte bulunmadı, konfederasyon başkanlarına "Talebinizi revize edin gelin" dedi. Taleplerin revize edilmesi için sendikalara 45 dakika bir süre verildi ve saat 20.30'da toplugörüşmelerin 'sonuçlandırılması' için yeniden toplanma kararı alındı. Erdoğan'ın sendikalara toplam taleplerinin 4 katriyon lirayı aşmamasını söylediği öğrenildi.
İnşallah biter
Ara sırasında AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısına katılan Erdoğan, gazetecilerin sorusu üzerine "Arkadaşlara tekrar gözden geçirin dedik. Gözden geçirdikten sonra bizi arayacaklar. Nihai kararı vereceğiz. Bu akşam (dün akşam) bitiririz inşallah" dedi.
Görüşme sonrası açıklama yapan KESK Genel Başkanı Tombul, Başbakan'ın zam konusunda rakam ifade etmediğini, ancak hükümetin yeni teklif sunmasına yönelik ipucu aldıklarını vurguladı. Tombul, görüşmede ayrıca sendikal konuların, belediyelerdeki toplusözleşmelerin geçerliliğinin konuşulduğunu, Başbakan'ın bu konularla ilgili çalışma yapılacağı bilgisi verdiğini kaydetti.
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız kamu çalışanlarına 2006'da yapılacak zam için ayrılan bütçedeki payın 3.164 katrilyondan 4.468 katrilyona yükseltilmesini teklif ettiklerini söyledi.
Dinçer elimizi sıkmadı
Aksu, Başbakan ile yapılan toplantı sürerken Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in de katıldığını, ancak ellerini sıkmadığını söyledi. Toplu görüşmelerin ilk turunda Bakan Şahin'in yanına oturan Dinçer'e Kamu-Sen Başkanı Akyıldız tepki göstermiş ve görüşmeler ertesi güne ertelenmişti.