Hür Sigorta'nın hedefi Doğu ve Güneydoğu

Hür Sigorta, son yıllarda büyük şehirlerde, kasko branşında ağırlıklı olmak üzere, artan fiyat rekabeti nedeniyle farklı arayışlara yöneldi.

Hür Sigorta, son yıllarda büyük şehirlerde, kasko branşında ağırlıklı olmak üzere, artan fiyat rekabeti nedeniyle farklı arayışlara yöneldi. "Geçmişte de zaten Anadolu'nun her tarafında faaliyet göstermeye çalışıyorduk" diye konuşan Hür Sigorta Genel Müdürü Kemal Gül, son iki yılda Türkiye'deki bütün il ve ilçelerde acentelik kurma gibi bir politika uygulamaya başladıklarını söyledi.
Hür'den altın trafik
Kemal Gül, bunu şirketin pazarlama örgütüne bir hedef olarak koyduklarını, diğer şirketlerin çok da fazla ağırlık vermediği Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerine ise özel önem verdiklerini dile getirdi ve şöyle devam etti: "Bu bölgelerde son iki yıldır çok yoğun bir acente sayısına ulaştık. Bu gelişmeler paralelinde Diyarbakır'da bir bölge temsilciliği açtık. Diyarbakır'daki temsilciliğin açılması, bizim Güneydoğu'daki faaliyetlerimizi daha da geliştirdi. 2005 yılında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Türkiye genelinde bölgelerimizde 33 Hür Sigorta acentesi faaliyete başladı. Bu çalışmalar sonucunda, bu bölgelerimizin içinde olduğu Adana Bölge Müdürlüğümüz en fazla prim üreten şubemiz haline geldi." Hür Sigorta Genel Müdürü Gül, konuşmasına trafik sigortasının içine bazı ilave teminatlar katarak oluşturdukları 'Altın Trafik' adlı üründen söz ederek devam etti. Gül, "Altın Trafik poliçesiyle sigortacılıkla henüz çok fazla karşı kaşıya kalmamış müşteri kesimini hedefliyoruz. Trafik sigortasını alan bir müşteri, trafikle birlikte asistans teminatını ve küçük onarım teminatlarını da alabiliyor. Bu ürün aynı zamanda sigortalının kendisiyle ilgili ferdi kaza ve ihtiyari mali mesuliyet riskini de kapsıyor. Böylelikle kasko poliçesi içindeki teminatları, trafik sigortasına entegre ederek vermeye çalışıyoruz" dedi.Sigortacılık AB'ye hazır
Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelerin başlamasıyla birlikte sigorta sektörü temsilcileri, bu konuda içlerinin ferah olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin de sigortacılığın AB'ye en kolay uyum sağlayacak sektörlerin başında geldiğini söyledi.
Faaliyetini yurtdışındaki şirketlerle temas halinde yürüten sigorta sektörünün, AB kurallarına alışık olduğunu söyleyen Yergin, şöyle konuştu: "Türkiye'de kesilen poliçe ile teminat altına alınan bir risk, reasürans sistemi aracılığı ile dünyanın çeşitli ülkelerindeki reasürans şirketleri tarafından da koruma altına alınmış olur. Bu ilişki sayesinde Türkiye'de sigorta sektörü kuruluşundan bu yana dünya sigorta sektörü ile çok yakın işbirliği içerisindedir. Bu işbirliği sigorta sektörünün ürün, pazarlama, satış, dağıtım kanalları, rekabet gibi her alanında gelişmiş ülkelerdeki süreci yakından takip etmesini ve uygulanabilir olanlara işlerlik kazandırmasını sağlamaktadır."
Ragıp Yergin, ayrıca Aksigorta'nın kendi büyümesine paralel olarak sektörün de büyümesi için üzerine düşeni yapmaktan kaçınmayacağını sözlerini ekledi.


Ray Sigorta: Konut sigortaları çok kârlı
Ray Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Tolga Dağlıer, Türkiye'de bireysel sigortaların yaygınlaşması için şirketlerin ve acentelerin daha fazla gayret etmesi gerektiğini belirtti. Ferdi kaza sigortalarının tamamen kasko sigortalarına bağlı olarak satıldığını söyleyen Dağlıer, bunun dışında poliçe satışının çok düşük olduğunu söyledi. Sigorta sektörünün bireysel sigortaları pazarlama konusunda yetersiz kaldığını belirten Dağlıer, "Ferdi kaza sigortalarının ülkemizde çok pazarlanabildiği söylenemez. Ancak kasko sigortaları ile birlikte 'koltuk ferdi kaza' olarak temin edildiği için yıllık raporlarda adet olarak yüksek görünmektedir. Tek başına ferdi kaza sigortası yaptırma oranının sektör için oldukça düşük olduğu söylenebilir. Burada daha çok gelir düşüklüğü, eğitim eksikliği ve kaderci yaklaşım ön plana çıkmaktadır" şeklinde konuştu.
Teknik kârlılık önemli
Sigortacılıkta teknik kârlılığın önem kazandığı bir ortamda, bireysel sigortaların sektöre ciddi katkılar sağlayacağını vurgulayan Ray Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Dağlıer, "Örneğin konut sigortaları sektörümüz için kârlı bir branş. Üstelik ürünler oldukça kapsamlı ve primleri de caziptir. Ancak buna rağmen satışlar sınırlı kalmaktadır. Zorunlu deprem sigorta poliçesinin ulaşabildiği satış rakamları buna örnek teşkil etmektedir." Dağlıer, Ray Sigorta'nın amacının zengin içerikli ve satılabilir bir ürünü piyasada tutmak ve acente kanalıyla mümkün olan en yüksek satışa ulaşmak olduğunu söyledi.


Milli Reasürans 'en' ler arasında
İngiltere'de yayımlanan dünyaca ünlü Reasürans dergisi 'Reinsurance'ın 2004 yılında hayat dışı branşlarda yazılan net prim esas alınarak yaptığı değerlendirmeye göre dünyanın önde gelen 50 reasürörü arasında Türkiye İş Bankası iştiraki olan Milli Reasürans 39'uncu sırada yer aldı. 2003 yılı prim rakamlarını esas alan bir önceki yılın sıralamasında ise Türkiye sigorta sektörünün faaliyet halindeki tek reasürans şirketi olan Milli Reasürans 61'inci sırada yer almıştı.


Genel Sigorta'da acenteler toplandı
Genel Sigorta 2005 acenteler toplantısı Antalya Belek Maritim Pine Beach Hotel de yapıldı. Toplantıda sektördeki gelişmeler ve Genel Sigorta'nın durumu konusunda değerlendirme yapan şirket yöneticileri, acentelerin zaman ve operasyonel kayıplarını ortadan kaldırmak için internet ortamında poliçe prim tahsilatı yapan 'Sanal Pos Sistemi'ni hayata geçirdiklerini açıkladı.


'Ankara'dan Avrupa turlu ödül
Ankara Sigorta, yüksek performans gösteren acentelerini Avrupa turuyla ödüllendirdi. 2004 yıllık üretim performansına göre yurtdışı tatiline hak kazanan Ankara Sigorta acenteleri, eşleri ile beraber eylül ayında Paris ve Kıbrıs turlarına katıldılar. En başarılı dokuz acente Kıbrıs, altı acente ise Brüksel-Paris-Lüksemburg-Eindhoven turu ile kendilerini yeni sezona hazırladı.