Hurda beklerken hurdaya çıktılar

Hurda beklerken hurdaya çıktılar
Hurda beklerken hurdaya çıktılar
Hurda araçları toplamak için, Çevre Bakanlığı'nın yönetmeliğine göre 2 yıl önce açılan 600 özel işletme MKE ve il özel idareleri nedeniyle 'hurda'ya çıktı.
Haber: BURAK COŞAN / Arşivi

Hurda araç toplama lisansı Ocak 2011’de yürürlüğe giren kanunla verilen ‘Ömrünü Tamamlamış Araç Teslim Yer’leri, 22 yaş üzerindeki araçları vergi borçlarını silme yetkisi olmadığı için hurdaya çıkaramıyor. Bu araçların hurdaya ayrılma işlemleri İl Özel İdareleri ve Makine Kimya Endüstrileri tarafından yapılıyor. Özel sektörün 2 yıl önce açtığı 600 işletme ise bu kurumlar nedeniyle ‘hurda’ya çıktı.
Çevre Bakanlığı’nın iki yıl önce ömrünü tamamlamış araçların kontrolü hakkında hazırladığı yönetmeliğe göre ‘Araç Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu’ kullanılarak araçlar hurdaya ayrılıyor. Ancak 22 yaş araçlar için ‘Araç Bertaraf Formu’ zorunluluğu yok. İl Özel İdaresi veya Makine Kimya Endüstrisi’ne başvuranlar ‘araç bertaraf formu’ olmadan araçlarını hurdaya çıkarırken, vergi borçlarından da kurtuluyor. Hurda araç toplama lisansı verilen şirketlere başvuranlar ise araçlarını hurdaya çıkarabilirken vergi borçlarını sildiremiyor.

Bize neden lisans verdiler?’

‘Ömrünü Tamamlamış Araç Teslim Yer’lerinden Akre Geri Dönüşüm yetkilisi İlhan Tıkılı, “Kanuna göre, ‘araç bertaraf formu’ olmadan hiçbir şekilde araçlar hurdaya çıkarılamaz. Ancak son kanunla beraber İl Özel İdareleri ve Makine Kimya Endüstrisi ‘form’ olmadan araçları hurdaya çıkarıyor” diyor. Ortada iki kanun olduğunu ifade eden Tıkılı, “Biri ‘araç bertaraf formu’ olmadan hurda çıkışına izin vermezken, diğeri izin veriyor. Olan bizim gibi yatırımcılara oluyor. Yaptığımız yatırımlar boşa gitti. Madem böyle bir şey yapılacaktı bize neden lisans verdiler anlamıyorum” diye konuşuyor. Çevre Bakanlığı’na gerekli başvuruları yaptıklarını anlatan Tıkılı, 22 yaş hurda araçlarla ilgili çıkarılan kanunla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan görüş alınmadığını iddia ediyor.
Bircan Otomotiv ’in sahibi Rıfat Gündoğdu, İl Özel İdareleri ve Makine Kimya Endüstrisi’nin yaptığı işlemlerde hata olduğunu ileri sürüyor. Gündoğdu, “Bu kurumlar topladıkları hurda araçları parklarda bekletiyor. Araçların içindeki atıklar çok tehlikeli. Bunların uzmanlar tarafından ayrılması gerekiyor. Mağdur durumdayız” diyor.
İl Özel İdaresi yetkilisi 22 yaşını doldurmuş araçlar için vergi borcunun silinmesi işlemlerinin sadece kendileri tarafından yapıldığını söylüyor. ‘Araç bertaraf formu’nun İl Özel İdaresi tarafından verilme zorunluluğu olmadığını belirten yetkili, “Son çıkan yasa ile birlikte 22 yaşını doldurmuş araçlar kurumumuza teslim edilebiliyor. Yasal olarak bir sıkıntı yaşanmıyor” diyor.
Makine Kimya Endüstrisi Seymen Hurda Müdürlüğü yetkilisi de ‘araç bertaraf formu’ gerekmediğini söylüyor. Yetkili, gerekli işlemler yapıldıktan sonra vergi borçlarının silindiğini ve araçların hurdaya çıkarıldığını söylüyor.

‘ÖTA Teslim Yeri’ kriterleri şart Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Radikal’e yaptığı açıklamada, MKE Hurda Müdürlükleri’nin, ‘Ömrünü Tamamlamış Araç Teslim Yerleri’ unvanı aldıkları belirtilerek “Ayrıca ihaleler ile 3 hurda müdürlüğüne gelen araçlar ihale sonucunda belirlenen Çevre Lisanslı işletmelere gönderilmektedir. İl Özel İdare Müdürlükleri de ‘ÖTA Teslim Yeri’ kriterlerini sağlamalı” denildi.

Neden bertaraf formu gerekiyor? Mart 2012’den itibaren ‘Ömrünü Tamamlamış Araç Veri Sistemi’ üzerinden elektronik olarak düzenlenen ‘Araç Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu’ alınarak, hurdaya ayırma işlemleri yapılması gerekiyor. Yine bakanlığın hazırladığı yönetmeliğe göre bu işlemlerin ‘Geçici Depolama Alanları’ ile ‘Ömrünü Tamamlamış Araç Teslim Yerleri’nde yapılması gerektiği belirtiliyor.

Hurda yine ‘ölü’doğdu Mercedes Benz Türk Kamyon Müdürü Bahadır Özbayır şunları söyledi: “Hurda ve vergi affı uygulamasının 90 model ve öncesi kamyonları kapsayacak şekilde genişletilmesi, kaydı silinen kamyonların sayısını arttırır. Ancak bir önceki uygulamaya bakarak yeni satışlara etkisinin sınırlı olacağını söyleyebiliriz.”

bigPara.com