Hürmüz'e önlem!

Hürmüz'e önlem!
Hürmüz'e önlem!
Kriz halinde Hürmüz'ün kapatılmasına karşı petrolün akışı Kerkük ve Ceyhan üzerinden sağlanıp Türkiye üzerinden dağıtılacak.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

EDİRNE/ ANKARA - Basra petrolü Türkiye üzerinden dünyaya satılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Basra petrolünün Kerkük üzerinden Ceyhan’a ve oradan da dünya pazarlarına ulaşmasıyla ilgili olarak Irak Merkezi Hükümet ile Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattının kapasitesinin artırılmasına dönük ön çalışmayı yaptıklarını bildirdi. Bunun için öncelikle Basra-Kerkük arasındaki hattın onarımı yapılacak, bu hat Ceyhan’a bağlanacak. Ceyhan üzerinden Basra’dan başlayan hattan akan petrol dünyaya pazarlanacak. Uluslararası bir kriz halinde Hürmüz boğazının kapatılması halinde petrolün Kerkük ve Ceyhan üzerinden dünyaya akışı sağlanacak. 
Yıldız, Devecihan Kültür Merkezi’nde düzenlenen Edirne İl Koordinasyon Kurulu toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldız, bir gazetecinin Basra petrollerini Kerkük üzerinden Ceyhan’a taşıyacak boru hattı rehabilitasyonunu sağlayacak anlaşmanın Irak Merkezi hükümeti ile yapıldığını anımsatması üzerine, Irak’ın petrol ürünlerinin ihtiyacının karşılanması amacıyla gerek Irak Merkezi hükümeti ile gerekse Irak’ın Kuzeyindeki Bölgesel Yönetimi ile toplantılar yaptıklarını söyledi. Yıldız, “Gerekli yazışmaları yaptıktan sonra biz de onun önünü özel sektör marifeti ile açıyoruz’ dedi. 

Rusya’da gündeme geldi
Yıldız, şöyle devam etti: “Aynı zamanda yalnızca kuzeydeki bölgesel yönetim ile değil, aynı zamanda Basra ile Güneyi ile de yürüttüğümüz çalışmalar vardır. Bu çalışmalarda en son Saint Petersburng’ta, önceki hafta Rusya’da değerli meslektaşım, Irak Petrol Bakanı ile birlikte yaptığımız toplantıda, Basra’dan gelecek olan ham petrolün sadece Hürmüz Boğazı ve denize açık bir bölge tarafından dünyaya sunulmasının yanında, aynı zamanda Ceyhan üzerinden de kapasitelerinin artırılmasına dönük bir çalışmalarından bahsettiler.”
Bu çalışmalara olumlu katkı sağlayabileceklerini aktardıklarını söyleyen Yıldız, “Kerkük-Yumurtalık ham petrol hattının kapasitesinin artırılmasına dönük ön çalışmasını yaptık. Bağdat’ta ve Türkiye’de toplantılar yapılacak. Öncelikle hedefimiz 15 yıllığına anlaşmasını uzattığımız Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattının, kapasitesinin artırılmasına dönük olacaktır” diye konuştu. Enerji yetkilileri Türkiye’nin, Basra-Kerkük arasındaki hattın rehabilitasyonuna katkı sağlayacağını söylediler. Ancak onarımın tamamını mı karşılayacağı ya da ne kadarlık katkı yapacağı görüşmelerde belli olacak.

İran’a alternatif olur mu?
Kerkük-Yumurtalık hattının Basra ile birleşmesi projesinin İran petrolüne de alternatif olabileceği yorumları yapılıyor. Yaptırımlardan dolayı İran petrolünün satışı ile ilgili sıkıntılar mevcut. Basra petrolünün Ceyhan’a gelmesi ve kapasitenin artması ile ortaya çıkacak boşluğun bir kısmının giderilebileceği yorumları da yapılıyor.

Türkiye’nin rolü artacak
Türkiye’nin bu adımı ile bölgedeki rolü artacak. Basra Irak’ta Şii nüfusunun yoğun olduğu bir bölge. Bu petrolün Türkiye üzerinden pazarlanacak olması Türkiye’nin bölgedeki gücünü arttıracak.

bigPara.com