Hüsnü Özyeğin'den eğitim atağı

Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü M. Özyeğin, kendi
adını taşıyan vakfın 2005-2006 öğretim yılı için Milli Eğitim Bakanlığı'na teslim edilmek üzere toplam 30 bin metrekarelik alanı kapsayan...

İSTANBUL - Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü M. Özyeğin, kendi
adını taşıyan vakfın 2005-2006 öğretim yılı için Milli Eğitim Bakanlığı'na teslim edilmek üzere toplam 30 bin metrekarelik alanı kapsayan, 900 yatak kapasiteli 6 kız öğrenci yurdu, 1 genel lise ve 3 ilköğretim okulu olmak üzere 10 eğitim kurumunu tamamlamayı planladığını ifade etti.
Özyeğin, 1989'da Finans Vakfı adıyla kurduğu ve nisan ayında "Hüsnü M. Özyeğin Vakfı" adını alan vakfın faaliyetlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Özyeğin, vakfın adının değiştirilmesine ilişkin soruya "Finans adı geçen çok kurum var. Bunlar artık karışmaya başladı. Talebelerin hangi vakıf tarafından okutulduğunun bilinmesi önemli. Bir de yaşım ilerliyor. Türkiye'deki ve yurtdışındaki diğer vakıflara baktığımda böyle" yanıtını verdi.
Özyeğin, 25 Şubat'ta, Toplum Gönüllüleri Vakfı'nın Başkanı İbrahim Betil'den Türkiye'de kızların okullaşma oranıyla ilgili aldığı mektubun ardından, eğitim alanındaki çalışmalarını hızlandırdığını belirterek "Önümüzdeki günlerde temeli atılacak eğitim kurumlarında ve öğrenci yurtlarında Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile ilgili faaliyetler de yapılacak" dedi.
'Harcamalar şahsi paramdan'
Hüsnü Özyeğin medyadan vakıflara ve sivil toplum kuruluşlarına sosyal sorumluluk karnesi vermesini isteyerek, 'Türkiye gibi bölgelerarası gelişim ve gelir dağılımında adaletsizlik olan yerlerde hepimizin bir şeyler yapması lazım. Mukayeseli olarak sosyal sorumluluk karnesi verirseniz, belki bir yarışı da başlatmış olursunuz."
Özyeğin, AÇEV ve Hüsnü M. Özyeğin Vakfı için yapılan harcamaların yıl sonu
itibarıyla toplam 50 milyon doları bulabileceğini belirterek şunları söyledi: "Harcamalar şahsi param ile yüzde 100'üne sahip olduğum şirketlerden karşılanmaktadır. Harvard'da bursla okudum. Dolayısıyla bursun önemini çok iyi biliyorum" dedi.