Hyundai de Erdemir'e talip

Hyundai Assan'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, özelleştirilmesi düşünülen Ereğli Demir-Çelik Fabrikaları'nın (Erdemir) planlanan satışıyla ilgilenebileceklerini söyledi.

İSTANBUL - Hyundai Assan'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, özelleştirilmesi düşünülen Ereğli Demir-Çelik Fabrikaları'nın (Erdemir) planlanan satışıyla ilgilenebileceklerini söyledi. Böylece Hyundai Assan hükümetin önemli özelleştirme kalemlerinden olan Erdemir satışıyla ilgilendiğini açıklayan ilk Türk şirketi oldu.
Aynı zamanda Türk Sanayici ve İşadamları Derneği Şirket İşleri Komisyonu Başkanı olan Kibar, TÜSİAD tarafından düzenlenen ve Fikri Mülkiyet Hakları Alanında Gündemdeki Konular -İş Dünyası İçin Yol Haritası başlıklı raporun tanıtım toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularına verdiği cevapta, "Bu özelleştirmeyle ilgilenebiliriz. Ancak şartnameyi görmeden bu konuda bir şey söyleyemeyiz" dedi. Kibar, şartnamede açıklanacak hükümlere göre, satış ihalesine bir ortakla veya yalnız girme konusunun değerlendirileceğini söyledi. Özelleştirme kapsamında bulunan Erdemir'in Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na ait yüzde 46.12'lik payının satışı için bu yıl ihale ilanına çıkılması bekleniyor. Erdemir'de talip firmalar arasında Lüksemburg merkezli Arcelor, Mittal Steel, Amerikan US Steel, Corrus ve Rus Novolipetsk ile Severstal gibi önde gelen çelik üreticilerinin adları geçiyor.