Hyundai için Türkiye cazip hale geldi

Türkiye, kurumlar vergisinde yaptığı en son indirimle, Güney Kore'nin Hyundai otomotiv firmasıyla gerçekleştirmeyi planladığı yeni yatırım için oluşan rekabette, en yakın rakibi Çek Cumhuriyeti'nden daha avantajlı bir hale geldi.

ANKARA - Türkiye, kurumlar vergisinde yaptığı en son indirimle, Güney Kore'nin Hyundai otomotiv firmasıyla gerçekleştirmeyi planladığı yeni yatırım için oluşan rekabette, en yakın rakibi Çek Cumhuriyeti'nden daha avantajlı bir hale geldi.
Uluslararası yatırım bankası Deutsche Bank'ın verilerinden edinilen bilgiye göre, Türkiye, kurumlar vergisi oranını yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirme kararıyla, halen yüzde 24 oranında kurumlar vergisi oranı uygulayan Çek Cumhuriyeti'nden dört puan daha avantajlı konuma geldi.
Türkiye'nin, yatırım çekme açısından Avrupa'daki rakipleri arasında görülen ülkelerden Slovenya da yüzde 25 ile en yüksek kurumlar vergisi oranını uyguluyor. Fabrika yatırımını ya Türkiye'ye ya da Çek Cumhuriyeti'ne yapmayı planlayan Hyundai, daha önce Çek Cumhuriyeti'nde yapabileceğini belirttiği yatırımın en az iki milyar dolar olabileceğini bildirmişti. Ancak Hyundai Başkanı Dong-Jin Kim beraberindeki heyet yeni yatırım konusunda karar vermek için hafta başından beri Türkiye'de araştırmalarını sürdürüyor.