Hyundai 'paket' bekliyor

Türkiye'ye 1.2 milyar avroluk yatırım yapmayı planlayan Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai yetkilileri...

İZMİT - Türkiye'ye 1.2 milyar avroluk yatırım yapmayı planlayan Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai yetkilileri, bu kapsamda İzmit'te bulunan Hyundai Assan Otomotiv fabrikasını gezdi. Hyundai İcra Komitesi Başkanı Dong-Jin Kim ve Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar ile Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı H.S. Lheem'in de bulunduğu heyet, Alikahya Beldesi'ndeki Hyundai Assan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. fabrikasınında incelemelerde bulundu.
Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Türkiye'nin yatırım için birkaç alternatif noktalardan birisi olduğunu belirtti. Yatırım için olası alanlarlarla ilgili tespitlerin ardından bir karar alınacağını ifade eden Kibar, şöyle konuştu: "Türkiye yatırım için birkaç alternatif noktalardan birisi. Müzakerelerde önümüzdeki bir iki ay içinde belli bir noktaya gelinebilir. Bu ölçekteki yatırımlarla ilgili hükümetlerin teşvik paketleri oluyor. Zannediyorum hükümetimiz de Hyundai Motor Company'e önümüzdeki hafta, yatırımla ilgili verilebilmesi muhtemel teşvikleri paket olarak sunacaktır. Hyundai'nin Avrupa projesi olan yatırımın tutarı 1.2 milyar avrodur. Projeyle, ana sanayide 3 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor."
'Trakya'da kurulur'
Hyundai Assan Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu, "Bu fabrika ilk aşamada yıllık 300 bin, daha sonra 500 bin araç üretimi yapacak. Çek Cumhuriyeti yatırım için başbakan düzeyinde Güney Kore'yi ziyaret etti. Türkiye ile Çek Cumhuriyeti'nin şansı yüzde 50 yüzde 50. Türkiye, Hyundai Motor'un yatırımını istiyorsa, bedelsiz arazi tahsisi ve vergi oranlarında indirim yapması gerekiyor" dedi. Tarakçıoğlu, "Türkiye'ye yatırım kararı çıkarsa, fabrika büyük ihtimalle Trakya'ya kurulacak. Bu fabrikayla, Avrupa pazarı odaklı ihracat amaçlanıyor" diye konuştu.