Hyundai yatırım için Çekleri seçti

Hyundai, 1.2 milyar avroluk yeni yatırımını Çek Cumhuriyeti'nde yapacak. Hyundai Motor Company Başkan Yardımcısı Dong-Jin Kim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'a yatırımlarını Çek Cumhuriyeti'ndeki KİA fabrikasında yapacaklarını bildirdi.

ANKARA - Hyundai, 1.2 milyar avroluk yeni yatırımını Çek Cumhuriyeti'nde yapacak. Hyundai Motor Company Başkan Yardımcısı Dong-Jin Kim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'a yatırımlarını Çek Cumhuriyeti'ndeki KİA fabrikasında yapacaklarını bildirdi. Böylelikle Hyundai'nin, Türkiye'de yeni fabrika yeri arayışı da resmen sonuçlanmış oldu. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasına göre Bakan Ali Coşkun'a teşekkür eden Dong-Jin Kim, Hyundai'nin İzmit fabrikasındaki yatırımlarını sürdüreceğini ve üretim kapasitesini artırarak 100 bin araca çıkarma arzusunda olduklarını ifade etti ve Türkiye'deki yeni yatırım imkânıyla ilgili arayışına açıklık getirdi.
Kardeş faktörü
Türkiye'nin yatırımı Çek Cumhuriyeti'ne kaptırmasında KİA'nın, Hyundai'nin kardeş şirketi olması rol oynadı. Hyundai, KİA'nın yüzde 40'ının sahibi. KİA'nın halen Çek Cumhuriyeti'nde bir fabrikası var ve Slovakya'da yeni bir fabrika kuruyor. Hyundai, Çek Cumhuriyeti'ndeki KİA fabrikasında yapacağı yatırımla iki ülkede iki fabrika sahibi olacak. Hyundai ve KİA, bir çok teknik aşamayı birleştirerek dizayndan üretime kadar birçok noktada maliyet avantajı sağlayacak.