Hyundai'den yatırım atağı

Hyundai Accent, tamamen yenilenen görünümü ve Accent Era adıyla Avrupa'da ilk olarak Türkiye yollarına çıktı. Model 55 milyon doları Türkiye'de olmak üzere 200 milyon dolarlık yatırımla üçüncü nesline kavuştu.

İSTANBUL - Hyundai Accent, tamamen yenilenen görünümü ve Accent Era adıyla Avrupa'da ilk olarak Türkiye yollarına çıktı. Model 55 milyon doları Türkiye'de olmak üzere 200 milyon dolarlık yatırımla üçüncü nesline kavuştu. 23 bin 450 YTL başlangıç fiyatıyla satılacak Accent Era, Türkiye'de üretilip Avrupa, Ortadoğu, Arabistan ve Afrika'ya ihraç edilecek.
Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, İzmit'te önümüzdeki yıl 46 bin adet Accent Era üretimi planlandığını, buna ilave olarak 2007 yılı mart ayında üretime başlanacak ilave 60 bin adetlik bir model daha olduğunu söyledi. Kibar, bu projenin 100 milyon doları geçecek bir yatırım olduğunu belirtti. Hyundai Assan, Hyundai'nin 1.5 milyar avro'luk Avrupa yatırım bütçesini Türkiye'ye getirmek için de çalışıyor. Yıllık 300 bin adet üretim kapasitesi olan ve12 bin kişilik istihdama karşılık gelen bu bütçe için en güçlü aday Çek Cumhuriyeti. Türkiye'nin teşviklerle bu fırsatı değerlendirebileceği belirtiliyor.