Hyundai'den yeni sedan geliyor

Hyundai'den yeni sedan geliyor
Hyundai'den yeni sedan geliyor
Yeni yatırımının yüzde 30'unu tamamlayan Hyundai, 2013 sonunda İzmit Alikah-ya'da yeni sedan üretimine başlayacak.
Haber: mehmet ali kantarcı / Arşivi

Hyundai, 2013’e yeni modelle girecek. Hyundai Assan İzmit Alikahya’da i20 ve yeni i10 modelinin yanı sıra yeni bir sedan otomobil için düğmeye bastı. Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan, “2013’te yeni küçük modelin üretiminin ardından sedan üretimi için hazırlığa başlayacağız, Minimum 50 bin adetlik sedan üretimi öngörülüyor” dedi. 

İsmi belli değil 

2012 başında açıkladıkları 1.1 milyar TL’lik yeni model yatırımının yüzde 30’luk kısmının tamamlandığını ifade eden Karaarslan yeni sedan model üretiminin 2013 sonunda başlamasının hedeflendiğini kaydetti. Otomobilin yeni i10 olacağını ancak isminin henüz belirlenmediğini vurgulayan Karaarslan şöyle devam etti: “Araç mevcut i10’dan büyük olacak. A segmentinde değil A+ sınıfı. 2013’ün ikinci çeyreğinde prototipleri üretilmeye başlanacak. Global tanıtımı ise Frankfurt fuarından önce gerçekleşecek.”
Yeni i10’un 2013 sonunda satışa sunulacağını belirten Karaarslan, bu modelle kapasitenin 200 bin adetlere çıkacağını kaydetti. Karaarslan, “Sonuçta hazır platform olduğu için çok büyük yatırım gerekmeyecek” dedi. Hyundai Motor Company’nin Türkiye ’ye ve teşviklere olumlu baktığını kaydeden Karaarslan motor üretimi ve Ar-Ge merkezi kurulması için araştırmaların başladığını da belirtti. Karaarslan fabrikaya yapılanların dışında 4 büyük Koreli yan sanayi şirketinin Türkiye’ye yatırma geleceğini vurguladı. Teşvik paketinde en büyük desteğin verildiği ‘Stratejik Yatırımlar’dan yararlanmak için çalışmalarının sürdüğünü belirten Karaarslan, “Modellerin yerlilik oranını en üst seviyeye getiriyoruz. Motor üretimi için de çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

2013’te pazar 775 bin olur
Hyundai Assan bu yıl yaklaşık 50 bin adetlik satışla toplam pazardan yüzde 6,5’lik pay alacak. 2013’te otomotivde büyüme beklenmediğini kaydeden Karaarslan, “2009 ve 2010’da satılan araçların yenilenme olgusu denge yaratacak. Böylece 2013 pazarının da 2012’ye yakın olarak 750-775 bin adetler seviyesinde kapanacağı öngörülebilir” dedi. 2013 sonunda ihracat potansiyeli yüksek yeni modellerinin devreye gireceğini vurgulayan Karaarslan tamamıyla yenilenen ürün gamlarıyla birlikte hem iç hem de dış satışlarda büyüme beklediklerini belirtti.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Yatırım

  ,

  Pazar

  ,

  sanayi

  ,

  Ar-Ge

  ,

  platform