Hyundai'nin 'hibrit'i rüşvete takıldı

Yönetim Kurulu Başkanı Chung Mong-koo'nun karıştığı rüşvet skandalı ile sarsılan Hyundai, üç yıl içinde başlamayı planladığı hibrit araçların seri üretimini 2009'a erteledi.

ANKARA - Yönetim Kurulu Başkanı Chung Mong-koo'nun karıştığı rüşvet skandalı ile sarsılan Hyundai, üç yıl içinde başlamayı planladığı hibrit araçların seri üretimini 2009'a erteledi.
Güney Kore basınında çıkan haberlere göre Hyundai Otomotiv Grubu, 'üç yılında başlamayı planladığı' hibrit otomobillerin seri üretimini, 2009 yılına erteledi. Bu adımın Hyundai'yi yeni nesil otomobil üretimi konusunda rakiplerinin gerisinde bırakabileceği yorumları yapılıyor.
'Rüşvet fonu' iddiaları
Güney Koreli otomobil devi Hyundai'nin bu kararı alma sebebi olarak, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Chung Mong- koo'nun hükümet yetkililerine verilmek üzere milyon dolarlık bir rüşvet fonu oluşturduğu iddialarının ardından yaşanan belirsizlik gösterildi. Şirket hükümet kurumlarına, içten yanmalı motorlarla elektirikli motorların aynı araçta kullanıldığı hibrit otomobillerden bugüne kadar 400 adet sattığı ancak maliyet sorunun çözemediği için seri üretime geçemediği kaydedildi. Halihazırda dünya hibrit otomobil piyasası Japon devi Toyota şirketi tarafından domine ediliyor.
Türk çalışanlardan destek
Öte yandan adı rüşvet skandalına karışan Hyundai Yönetim Kurulu Başkanı Chung Mong-koo'na Türkiye'den destek geldi. Şirketin en büyük üretim alanlarından olan Hyundai Assan çalışanları, Mong-koo'ya destek için bir imza kampanyası başlattı.
Şirketten çalışanlarına yapılan açıklamada ise Mong-koo'nun Hyundai'yi 'küresel bir güç' haline getirdiği ifade edildi.
1997 yılında faaliyete başlayan Hyundai Assan, halen "'Kore'nin Türkiye'ye yaptığı en büyük yatırım' olma özelliği taşıyor.