Hyundai'nin yedi kişilik lüks cipi

Hyundai, 4x4 model yelpazesine bir yeni araç daha ekledi. 'Lüks Özellikli Araç' olarak nitelendirilen Veracruz, yedi kişilik oturma kapasitesine sahip.

İSTANBUL - Hyundai, 4x4 model yelpazesine bir yeni araç daha ekledi. 'Lüks Özellikli Araç' olarak nitelendirilen Veracruz, yedi kişilik oturma kapasitesine sahip. EN kod ismiyle 26 aylık bir sürede hazırlanan Veracruz'un geliştirilmesi için 222.9 milyar Kore Won'u (yaklaşık 222 milyon dolar) harcandı.
Hyundai Kaliforniya Dizayn ve Araştırma Merkezi'nde hazırlanan aracın Kuzey Amerika ve tüm dünyada büyük talep görmesi bekleniyor. Araç için 3.0 litre V6 dizel motoru geliştirildi. Kore'de geliştirilen motor, 233 milyon dolar bütçeyle hazırlandı. Bu motor 240 beygir maksimum güç üretirken 46 kgm maksimum tork yaratıyor. Hyundai Veracruz'da ayrıca Grandeur'de de kullanılmaya başlanacak olan 3.8 litre benzinli motor seçeneği de bulunuyor. Söz konusu seçenek ise 260 beygir maksimum güç ve 4500 d/d'de 35.5 kgm maksimum tork üretiyor.
Aracın güvenlik donanımında sürücü ve ön yolcu için ön ve yan perde havayastıklarıyla birlikte ilk iki koltuk sırasında oturan yolcuları koruyan perde havayastıkları bulunuyor. 18 inçlik jantlara sahip Veracruz'da Elektronik Fren Gücü Dağılımı (EBD), VDC (Elektronik Stabilite Sistemi) ve Çekiş Kontrol Sistemi standart sunuluyor.
Değişken dört çeker sistemine sahip Veracruz'da istendiği taktirde sistem kabin içindeki butonla manuel olarak da aktif hale getirilebiliyor. 40 kilometre hızın üzerine çıkıldığında ise sistem otomatik olarak dört çeker moduna dönüyor. Aracın yerden yüksekliği ise 205 mm. Veracruz'un 598 litrelik bagaj hacmi, arka koltuk sırası yatırıldığında bin 746 litreye kadar büyütülebiliyor.
Lüks donanım standart
Araçtaki standart özellikleri şöyle sıralanıyor: İmmobilizer, park mesafe kontrol sistemi, ön ve ikinci koltuk sırası için koltuk ısıtma, 10 yönlü ayarlanabilen hafızalı sürücü koltuğu, direksiyondan kumandalı müzik sistemi, elektrikli camlar, mavi renkli ışıklandırma, çok fonksiyonlu yol bilgisayarı, ön far yıkama, yan dikiz aynalarında sinyaller, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, elektrikli sunroof, amfi ve subwoofer'lı Infinity marka müzik sistemi, arka yolcular için ön koltuk başlarında 8 inç LCD ekranlı ve 5+1 çıkışlı DVD sistemi.
Hyundai, iki ve dört tekerlekten çekişli versiyonlarıyla satışa sunulacak Veracruz'dan 2007'de dünyada toplam 85 bin adet satmayı planlıyor.